Україна щодня. Історія

Історія – 10 січня


ДЕНЬ МЕТРО
10 січня у світі відзначається День метро. Саме у цей день в столиці Великобританії Лондоні була відкрита перша в світі лінія метро довжиною понад 6 тисяч метрів з сімома станціями. XIX століття буквально сколихнула така звістка. Адже в багатьох країнах народ нічого, крім гужового транспорту, не знав і не бачив. Йшли роки, а метрополітен розвивався і охоплював ще більші географічні простори з розміщенням підземної, наземної і навіть надземної траси. В Україні цей вид транспорту з´явився в 1960 році. Київський метрополітен став третім за ліком після Московського та Ленінградського у транспортній структурі Радянського Союзу. А от найбільшими метрополітенами світу по праву вважаються Нью-Йоркський, Шанхайський і Лондонський. Найменшими містами, у яких є метро, ​​є Перуджа, Лозанна і Ренн.

КІНОПАНОРАМА
10 січня 1958 року у Києві відбулося відкриття першого в СРСР кінотеатру «Кінопанорама». Устаткування для кінотеатру створювали в багатьох містах Радянського Союзу, від Москви до Самарканду. Активну участь у створенні чудо-кінотеатру взяли фахівці київського заводу «Кінодеталь» і співробітники Всесоюзного науково-дослідного кінофотоінститута. Глядацький зал був розрахований на 540 місць. Величезний екран притягував до себе погляди відвідувачів, які до цього часу нічого подібного не бачили. Параметри кінозалу враховувалися таким чином, щоб чітко вирахувати відстань між кріслами. Це дало можливість забезпечити чудову акустику, в результаті чого стереофонічний звук розливався по залу і створював ефект власної участі в дійстві. І не дивно, адже гучномовці – а їх у залі було 96 – були вмонтовані не лише за екраном, але і в стінах, і на стелі. У кінотеатрі демонструвалися фестивальні кінофільми, прем´єрні покази українських режисерів, а також проходили творчі зустрічі та ювілейні концерти.

ГРИГОРІЙ ВОРОБКЕВИЧ
10 січня 1838 року народився український поет Григорій Воробкевич. Закінчив Чернівецьку гімназію та духовну семінарію, прийняв сан священика. Наприкінці 1860-х років Воробкевич почав писати вірші, під псевдонімом Наум Шрам друкувався у західноукраїнській періодиці. Серед його творів – ліричні поезії, вірші та поеми на історичну тематику тематику – «Богун», «Богдан підо Львовом», «Берестечко», «Сон» та інші. У своїх творах Григорій Воробкевич змальовував героїчну боротьбу під проводом Богдана Хмельницького, страдницьке життя українського народу, висловлював сподівання на його краще майбутнє та возз’єднання українських земель. Григорій став соратником і однодумцем старшого брата Сидора – одного із засновників та редакторів журналу «Буковинська зоря», альманаху «Руська хата», фундатора «Руського літературного товариства». На слова молодшого брата Сидір Воробкевич видав збірку пісень для школярів, яка була на той час, по суті, єдиним українським посібником для буковинського учнівства. У той час, коли багато людей писали незрозумілою, напівцерковною-напівмосковською мовою, Григорій Воробкевич твердо стояв на тому, що українцям треба так писати, як говорить народ.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ