Україна щодня. Історія

Історія – 12 листопада


УКРАЇНСЬКИЙ КАРБОВАНЕЦЬ
В 1992 році в Україні закінчилася ера радянського рубля, на зміну якому прийшов карбованець. Карбованець служив в якості грошової одиниці ще при гетьманові Скоропадському, і за часів Директорії, і при німецькому окупаційному режимі. Після розпаду Радянського Союзу незалежна Україна знову піднімає питання про свою національну валюту. Так з`явився грошовий знак – купоно-карбованець. Його виплачували громадянам молодої незалежної держави нарівні з рублем аж до 1993 року, коли в Росії пройшла грошова реформа. Офіційний курс купоно-карбованця по відношенню до рубля тоді виглядав таким чином: 1,45 крб. = 1 руб. Курс національної валюти постійно падав, через що відбувалася інфляція. Оскільки купоно-карбованцю підготували роль тимчасової валюти, розрахованої на перехідний період, уряд обіцяв поліпшення стану економіки, але Україна все одно увійшла в першу десятку країн, по яких пройшлася гіперінфляція. Нова валюта була дуже непрактичною, легко протиралася і рвалася.Тому карбованець отримав прізвисько «фантик». Та й захист у нього був слабкий, тому й підробляли його з легкістю. І лише один плюс можна було поставити в цій реформі: нова валюта стала передумовою для запровадження новітньої, тобто гривні.

АВТОКЕФАЛІЯ УАПЦ
1918 року Павло Скоропадський узаконив автокефалію Української Православної Церкви. Після створення України як держави, Павло Скоропадський вирішує забезпечити самостійністю і українську церкву. Бути незалежними від Московського патріархату мріяли багато мирян і духовенство. Однак політична нестабільність в країні і агресія з боку більшовиків на адресу Української Народної Республіки не давали можливості українській церкві отримати статус національної. У 1917 році владика Олексій видав молитовник українською мовою. Але майже вся православна ієрархія складалася з числа росіян, які зайняли антиукраїнську позицію і були непохитними у своєму рішенні відстояти підпорядкування Київської метрополії від Московського патріархату. Подібний контроль давав можливість відстежувати духовне життя українців, та все ж були зроблені незначні послаблення і українська церква здобула можливість на обмежену автономію.

«ХЛІБОРОБ»
У 1905 році у Лубнах вийшла перша україномовна газета Росії – «Хлібороб». Відповідальним редактором газети був назначений активний українофіл і громадсько-політичний діяч Микола Шемет, але фактичним керівником став його брат Володимир. Газета виходила на двох шпальтах 5-ти тисячним тиражем і швидко знайшла своїх прихильників. Матеріали видання в основному стосувалися політичної і економічної проблематики, але були і рекламні оголошення. У часописі містилися рубрики звістка з Києва, звістка з Польщі та звістка з Галичини, але найбільше уваги приділялося селянам. Журналісти «Хлібороба» закликали своїх читачів до змін в політиці та економіці: до автономії в межах імперії, передачі землі селянам, нових виборчих органів влади, 8-годинного робочого дня, відкриття шкіл з українською мовою навчання тощо. Стосувалися статті в основному місцевих проблем, але друкували і про події всієї України, Москви та Петербурга. Усього вийшло 5 номерів газети, але четвертий номер конфіскувала влада, а вже після п’ятого видання заборонила цензура.
У 2009-му громадські організації та журналісти Харкова звернулися до Президента України Віктора Ющенка з пропозицією зробити 12 листопада Днем україномовної преси, але відповіді так і не отримали. Не зважаючи на відсутність офіційного підґрунтя, починаючи з 2009 року харків’яни все одно відзначають це свято.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ