Україна щодня. Історія

Історія – 9 січня


ГЕТЬМАН ХМЕЛЬНИЦЬКИЙ
9 січня 1648 Запорізькі козаки обрали гетьманом Богдана Хмельницького. Визвольна боротьба українського народу середини XVII століття під проводом Богдана Хмельницького змінила політичну розстановку сил на території Східної Європи. Натхненником всіх незадоволених і знедолених став новообраний гетьман, який відразу звернувся до українського народу з універсалом, закликаючи піднятися на боротьбу проти польського засилля. Талановитий полководець, політик і дипломат, Хмельницький відразу отримав підтримку українського населення, яке бачило у ньому свого авторитетного захисника. Саме він заклав основи незалежної України. В якості гетьмана зумів налагодити стосунки між реєстровими козаками і тими, хто був поза реєстром. Богдан Хмельницький був відмінним адміністратором. Він розподілив підвладну територію на полки і сотні. Була запроваджена система контролю над фінансами й податками. Про міжнародну діяльність гетьмана можна судити по його відносинам з Туреччиною, Кримом, Молдавією і Швецією. Після великих перемог і державних звершень Богдана Хмельницького шанують як національного героя-визволителя. А європейські держави, визнаючи суверенітет України, направляли до нього своїх послів для укладення договорів.

АРЕШТ «МОЛОДОЇ ГВАРДІЇ»
9 січня 1943 заарештували всіх членів «Молодої гвардії». В результаті зради більшість підпільників було кинуто в тюрми, в яких фашисти та поліцаї з числа місцевого населення вибивали з них зізнання. Краснодонська підпільна організація «Молода гвардія» виникла одразу після того, як Ворошиловградська область (нині – Луганська) опинилася в зоні німецької окупації. Під керівництвом партійного підпілля на чолі з Філіпом Лютиковим з серпня 1942 року почалася їх активна діяльність, спрямована на боротьбу з ненависним ворогом.
Головним завданням молодогвардійців був саботаж фашистських заходів та агітація, спрямована на опір загарбникам. Підпільники писали і поширювали листівки антифашистського змісту, звільняли військовополонених, підпалювали склади зі зброєю та документацією, пропагували радянську символіку, вивішуючи червоні прапори як символ своєї Батьківщини. За кілька місяців за допомогою радіоприймачів, друкарні, зброї та вибухівки молодогвардійці робили все можливе, щоб обеззброїти ворога – морально і фізично. Готувався план збройного повстання, спрямований на знищення фашистського гарнізону. Та зрада завадила відновити справедливість. Арешти підпільних груп поклали край діяльності українських героїв, які просто хотіли звільнити свій край від «коричневої чуми». Якби Червона Армія трохи раніше прийшла на допомогу, багато життів вдалося б зберегти.

СЕРГІЙ ПАРАДЖАНОВ
9 січня 1924 народився один із засновників українського поетичного кіно Сергій Параджанов. Закінчив режисерський факультет ВДІКу. Дебютував на кіностудії Довженка із фільмом «Андрієш», а у 1964 році кінофільм «Тіні забутих предків» приніс Параджанову всесвітню славу. Фільм отримав 39 міжнародних нагород, 28 призів на кінофестивалях (із них – 24 гран-прі) у 21 країні світу. У 1967 Параджанов створює метафоричний, повний символізму фільм «Колір гранату», який називає кульмінацією свого життя. У 1973 році радянська репресивна машина фабрикує справу проти Параджанова за звинуваченням у гомосексуалізмі і присуджує ув’язнення у колонії суворого режиму на 5 років. Та вже за чотири роки завдяки міжнародній кампанії протесту, яку підписали, зокрема, Федеріко Фелліні, Франсуа Трюффо, Жан-Люк Годар та Мікеланджело Антоніоні, Сергія Параджанова звільняють. Не стало Сергія Параджанова в 1990 році. Геніальний майстер кіномистецтва залишив нам незабутні фільми, серед яких «Тіні забутих предків», «Колір граната», «Легенда про Сурамську фортецю», «Ашик-Керіб» та інші.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ