Точка погляду

Точка погляду – Сторіччя парламентаризму: чого навчилася ВР України?!


Сторіччя українському парламентаризму.  За цей час прийнято тисячі законів, розкручено сотні скандалів і мільйони переглядів бійок за участю народних обранців у всесвітній павутині.  Які вони – головні досягнення Верховної  Ради України і як боротися із її недоліками

Розгляд законопроектів  лише до обіду – так почали святкувати народні депутати сторіччя українському парламентаризму. Потім урочисте засідання у порядку денному і старт виставки, яка присвячена історії зародження і власне становлення парламенту.  В експозиції зібрали цікаві артифакти та  унікальні документи часів Центральної Ради України. Однак подивитися на оригінали 4- ох Універсалів, може далеко не кожен, для цього необхідно спеціальний дозвіл.  За офіційними даними український парламент з`явився сто років тому, але деякі історики переконані , що до нього можна віднести і віче, яке організовувалось ще у Київській державі.  Згодом віче перетворилося на Боярську думу – так називалася вища рада при князеві.  В 16 столітті в Україні з`явилися козачі ради. Однак після знищення Запорізької Січі розвиток і становлення парламентаризму завмерло на цілих півтора століття. Все змінила Лютнева революція – в Україні зафункціонував національно – визвольний рух. У 1917 році українські партії, студенти та військові оголосили про створення Української Центральної Ради, керманичем нового органу обрали Михайла Грушевського. Результати роботи вилились у важливі для нашої історії Універсали. Саме ці документи і створили Українську Народну Республіку. Центральна Рада проіснувала всього два роки . У 1920 році Україну окупували більшовики і законодавчим органом стала Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки 
 
<
Незалежна і сучасна Верховна Рада України почала свою роботу у 1990 році . А за роки незалежності роль народного обранця приміряли близько 4 тисяч осіб. Майже 25 тисяч законопроектів внесено на розгляд із них законами стали тільки 6 тисяч. Достроково український парламент розпускався тільки двічі. У 2007 таке рішення прийняв Віктор Ющенко, а у 2014 теперішній президент України Петро Порошенко. Що ж стосується роботи, то найактивніше голосувала Верховна Рада VI  скликання, близько ста разів на день, обходилося одним голосуванням в день V скликання ВР . Сучасна Рада відрізняється від Центральної і радянське минуле майже непомітне. Це стосується як самої будівлі так і оновленого складу депутатів. Але внутрішня боротьба нікуди не зникла, на думку істориків саме вона і заважає об`єднатися навколо загальнонаціональної ідеї. Водночас суспільство, простий народ України змінився кардинально. Українці впливають на політиків та рішення, які приймаються. 
Дискусії на підвищених тонах –  така поведінка притаманна не тільки сучасним українським політикам. Свій характер показують політики у різних країнах світу і за часів Української Центральної Ради суперечки відповідно були. Страшно коли депутати з усім погоджуються, саме загальне мовчання має насторожувати, так як наприклад це відбувається у Російській Федерації.  Що правда бійки в українському парламенті вже майже стали традицією, чубляться нардепи через те, що володіють низьким рівнем політичної культури, пояснюють експерти. А ще сучасні парламентарі масово не ходять на пленарні засідання, не беруть участі у роботі комітетів  і навіть голосують за колег у сесійній залі . У 90 – х така поведінка спостерігалася рідше. Наразі політичної відповідальності не вистачає, а популізм тим часом процвітає.  Політологи переконані, що моду на прогули започаткували саме бізнесмени, яких у парламенті налічується біля двох третин. 
Принцип роботи сучасної  Верховної Ради України  проглядається ще у козацьких радах  і звичайно ж в Українській  Центральній Раді , яка була створена у 1917 році . Вітчизняний же парламент  зародився у 90 – х роках і продовжує свою еволюцію . Серед основних досягнень експерти називають вибір на користь європейського майбутнього для України, а от такі недоліки, як корупція і бійки й досі супроводжують слуг народу.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ