Точка погляду

Точка погляду – Великдень: нагода стати добрішими


Великдень – найдавніше християнське свято. І для нас, це не тільки смачна паска та красиві писанки. Це день із особливим значенням, традиціями, застереженнями і звичайно ж вірою у чудо

Самому святкуванню Великодня передує піст, який розпочинається після Масляної  і серйозна підготовка – очищення думок та тіла. Якщо людина може контролювати себе на рахунок їжі, то це допоможе відмовлятися і від інших спокус. Екватором у підготовці є саме четвер. У цей день очищають не дільки душу, але й будинок. Фарбуються яйця і готується тісто для пасок. Співати, веселитися, гадати чи влаштовувати скандали в оселі – забороняється. Страсна п`ятниця найсумніший день, адже символізує розп`яття і смерть Ісуса. Наші дідусі й бабусі добре пам`ятають повір`я: “Хто у Страсну П`ятницю співає – на Великдень сльози проллє”.    
У неділю дзвін сповіщає людям про велике чудо – Воскресіння Христове. Кульмінацією стає освячення пасок, яєць, вина та інших їстівних символів. Паломники вирушають до знаменитих храмів в Україні. Святкування тривають цілий тиждень , який називається Світлою великодньою седмицею. 
Протягом усього періоду святкування, люди вітають один одного зі словами: – «Христос воскрес!» – Воістину воскрес». А ще обмінюються писанками і триразово цілуються. Саме традиція обінюватися яйцями є однією із головних на Великдень. Адже коли Марія Магдалина розказувала про воскресіння Ісуса  римському імператору Тиверію, взяла із собою куряча яйце у якості подарунка. До імператора без дарів приходити заборонялось. Почувши новину Тиверій розсміявся, сказавши що ніякого воскресіння бути не може, так само як біле яйце не може перетворитися на червоне.  Після чого яйце вмить змінило колір і стало саме червоним. Яйце символізує життя і чудесне воскресіння. А крашанкам приписують цілющі властивості. Дівчата навіть вмивалися водою із червоного яйця і вірили . що така процедура збереже їхню красу на довгі роки. Бажаючі ж розбагатіти вмивалися із срібного посуду. Християни вірять, що на Великдень збуваються всі найзаповітніші мрії.  
 
Великодні звичаї у різних країнах свої. Наприклад, у католицьких церквах з Великого четверга і до самого свята заборонено дзвонити у дзвони на знак жалоби. Тому у Німеччині та Австрії існують вуличні процесії із дерев`яними тріщалками. Існує легенда про те, що у цей день усі дзвони летять на посвяту до Риму. А після того як вони повертаються, тобто на Великдень у Франції прийнято обніматися та цілуватися. У такий спосіб люди  радіють. Окрім цього прийнято ховати писанки усаду, дітлахи їх розважаючись шукають. Та думають , що яйця розмальовує великодній кролик.  Влаштовують забави наввипередки котять їх із пагорба чи як і в Україні стукаються ними.  У Фінляндії розпалюють багаття відлякуючи відьом. Діти ходять по оселях збираючи ласощі. У Данії вихідні починаються ще із Великого Четверга,жителі анонімно відправляють віршовані вітання один одному.  У Чехії, Словаччині, Словенії прийнято обливати жінок водою чи парфумом. У такий спосіб чоловіки бажають краси та здоров`я. У відповідь отримують писанки, ласощі і навіть чарку спиртного.  Щоб вийти заміж, дівчата мають принести у роті воду і полити нею сплячого нареченого. 
 
У кожної країни свої традиції святкування. Але на Великдень усі повинні веселитися, інакше щастя може втекти. Нехай цього року нас об`єднає чудо, теплі сімейні гуляння і мир у нашій Україні. 

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ