Точка погляду

Точка погляду – Чому ми так любимо селфі?


Щорічно люди роблять майже трильйон фотографій. Це означає, що кожні кілька хвилин з’являється більше знімків, ніж за все ХІХ століття. Сьогодні все більше і більше людей роблять автопортрети. І кожен робить їх з певної метою, проте це не завжди пов’язано із нарцисизмом, кажуть психологи. Надихнувшись феноменом селфі, американські дослідники визначили три типи людей, які люблять фотографувати самих себе.
Перший тип науковці назвали selfie-takers, тобто комунікатори. Люди цього типу використовують селфі, як інструмент для спілкування з аудиторією або, як спосіб розпочати дискусію, обговорення у коментарях. Хорошим зразком такої комунікації стали нещодавні вибори у США – тоді низка американських зірок публікували селфі з кандидатами у президенти. Таким чином селебрітіс висловлювали їм свою прихильність і стимулювали своїх підписників також голосувати або просто провокували висловлювати свою думку у коментарях. До першого типу Selfie-Takers можна зарахувати Леді Гагу, Кеті Перрі чи Кім Кардашян.
Други тип людей, який робить селфі – це автобіографи. Ці люди використовують селфі для “документування” власного життя. Подорожі, нова робота чи захоплення – байдуже! Щоб сповістити новини зі свого життя вони використовують саме селфі. До цього типу можна віднести астронавта Скотта Келлі, котрий ділився фото протягом своєї подорожі у космосі або блогерку Кьяру Ферраньї, котра за допомогою селфі ділиться своїми луками.
Третій тип – це самопіарники. Люди, котрі якраз і страждають нарцисизмом і свято переконані, що все їхнє життя повинно стати надбанням громадськості. Такі люди прагнуть показати своє життя у кращому світлі, створити образ ідеальної та успішної людини.
Зараз, коли ми можемо зробити селфі в лічені секунди і продемонструвати їх тисячам людей онлайн в будь-який час, вплив інших на нашу самооцінку значно посилився, кажуть психологи.
В результаті деякі користувачі соцмереж стали сприймати селфі як важливу частину самопрезентації. Вони гадають, що чим більше фотографій зі схвальною характеристикою вони викладатимуть, то тим більше шансів, що інші будуть сприймати їх саме таким. В одному з проведених дослідниками опитуванні, 40% дорослих жінок стверджували, що селфі та інші втішні фото в Інтернеті допомагають їм «відчувати себе більш впевнено» (втім майже 50% зазначили, що в цілому соціальні мережі роблять їх ще більш сором’язливими).
А ось результати опитування серед дівчаток-підлітків виявили: що 65% опитаних сказали, що селфі в соціальних мережах надають їм впевненості в собі, а 40% всіх підлітків заявили, що соціальні мережі допомагають їм показати себе у кращому світлі. Утім, надлишок селфі, може бути проблемою: дослідження показали, що так можна зіпсувати відносини у сім’ї чи то з друзями.
Зокрема дослідники попросили півтисячі користувачів Facebook скласти рейтинг своїх друзів у соціальній мережі. Потім відповіді зіставили з кількістю селфі на сторінці кожного друга. Виявилося, що, чим більше таких зображень, тим нижче рейтинг того, хто їх викладає. Автори дослідження дійшли висновку, що ті, хто постійно розміщує фотографії в соціальних мережах, ризикують зіпсувати відносини в реальному житті. Схоже, люди не прагнуть тісно спілкуватися зі знайомими, які практикують подібне.
Окрім цього, селфіманія, кажуть експерти, може призвести до розвитку нарцисизму і становить загрозу не лише психічному, але й фізичному здоров’ю. Адже, щоб зробити незвичне селфі чимало людей забираються на дахи потягів, висотки і мости, ризикують власним життя.
Зокрема трагічний випадок стався у Мексиці, там двом дівчатам відірвало голови крилом літака під час селфі. Вони робили знімок з фургона на мобільний телефон і не помітили літак. Загиблим було 17 і 18 років. Лише за останні два роки через селфі загинули 127 людей. Вчені зазначили, що кількість смертей через трагічні випадки фотографування себе щороку зростає.
Як бачимо, селфі – це багатогранне явище сучасної культури з усіма його плюсами і мінусами. Ми ж бажаємо вам жити яскраво і пам’ятати кращі моменти без фатальних наслідків.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ