Точка погляду

Точка погляду – Депресії


За даними Всесвітньої охорони здоров’я, з 2005 по 2015 рік кількість випадків депресії у всьому світі зросла на 18%. Факти свідчать самі за себе, адже антидепресанти належать до ліків, які найбільше продають у світі. Депресія поширена у всіх регіонах світу, зокрема, в Україні на депресію страждає понад 6% населення.

Проте це лише офіційні дані. Багато хто з цією проблемою не звертається за лікуванням. Ще кілька десятиліть тому депресія не вважалася захворюванням, тому особливу увагу медицина їй не приділяла. Сьогодні діагноз «депресія» означає серйозний психологічний розлад, який необхідно лікувати. Хворі на депресією можуть самі не здогадуватися про свою недугу, оскільки дуже часто депресивні стани ховаються під поганим настроєм або апатією.

Депресія відрізняється від звичайних коливань настрою. Необхідно знати, що прояви депресії можуть бути дуже різноманітними. Це залежить від форми захворювання. Депресії іноді виникають у вигляді одиничних епізодів. Іноді вони носять хронічний характер і супроводжуються загостреннями. Під час депресії людина завжди переживає почуття пригніченості, безнадії та безпорадності. Вона звинувачує себе у всіх своїх проблемах, втрачає інтерес до зовнішньої активності. Людина увесь час емоційно напружена і перебуває в постійному очікуванні біди. Підвищується дратівливість, знижується упевненість в собі. Можна сказати, що втрачається інтерес до життя. У людини з депресією можна помітити зниження психічної і рухової активності та байдужість до навколишнього світу.

До фізичних проявів депресії можна віднести слабкість, відчуття хронічної втоми, зниження апетиту. Але іноді виникає і зворотний ефект, коли людина навпаки, увесь час хоче спати і їсти. Все це говорить про психосоматичну природу депресії. У деяких випадках спостерігаються больові відчуття й дискомфорт в різних частинах тіла. У деяких пацієнтів виникає навіть порушення ясності або ефективності мислення. Іноді такі люди можуть видатися навіть не зовсім нормальними, але це не так. Їм стає важко зосередитися на чомусь, виникають песимістичні думки про марність життя й про власну непотрібність. У такої людини пропадає бажання спілкуватися з близькими. Під час депресії люди зазвичай починають набагато уважніше ставитися до свого внутрішнього світу.

Також у людини з такими психічними розладами завжди сильно змінюється самооцінка. Все це може призвести до зловживання алкоголем або рішенням приймати наркотики. Щоб лікар поставив діагноз «депресія», частина цих симптомів повинна зберігатися не менше двох тижнів.
Медики кажуть, що депресія є результатом складної взаємодії соціальних, психологічних і біологічних факторів. Психологічні чи соціальні причини, зазвичай, виникають тоді, коли людина тривалий час перебуває в стресових ситуаціях – на роботі чи вдома, які викликають перенапруження нервової системи і, як результат, депресію. Соматичні захворювання, що призводять до такого психічного розладу – це хвороби нервової системи, симптомами яких і є депресія.

Існують такі види депресії: набуті, сезонні, спадкові і післяпологові. До 20% породіль перебуває в післяпологовій депресії. Крім того, ризик виникнення цього порушення може зростати через економічні негаразди, безробіття, стихійні лиха і конфлікти. Важливо знати, що депресія не є ознакою слабкості, покаранням за те, що ви погана людина, чи приводом для відчуття провини.

Пам’ятайте, що це не ваша слабкість і не ваша вина. Депресія – недуга, яка може вразити будь-яку людину в найнесподіваніший момент.
Найкращий спосіб вилікувати депресію – це її попередити. Тим, кому особливо важко виходити на роботу після вихідних, психотерапевти радять під час відпочинку побільше рухатися, займатися активними видами спорту. Головне – не сидіти вдома. Якщо ж ви, наприклад, будівельник, і основний свій робочий час проводите на вулиці, то вас врятує, наприклад, гарне кіно. Найкращий засіб проти нудьги – здивувати самого себе, зробити щось протилежне звичному способу життя.

Поліпшити настрій можна і за допомогою правильного харчування. Якщо у вас все ж виникла депресія, то основна запорука успішності її лікування це – вчасне звернення по допомогу. Адже депресія є досить важким розладом, вона справді псує життя і нерідко призводить до суїциду. Тому не ховайтеся у чотирьох стінах, не шукайте розради у пляшці чи наркотиках. Зараз працюють багато психологічних центрів та приватних психологів, існують консультативні поліклініки при психіатричних лікарнях. Тільки спеціаліст може діагностувати депресію та порадити засоби проти неї.

Зміна способу життя — проста, але потужна зброя для боротьби з депресією. Іноді цього може бути достатньо для душевного благополуччя. Пам’ятайте: депресії, навіть найважчої, – можна і треба позбутися. При її проявах обов’язково звертайтесь по допомогу.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ