Точка погляду

Точка погляду – Протести


У понеділок в наших східних сусідів був вихідний – вони відзначали День Росії. Святкування супроводжувалось значними акціями протесту. У Москві, Санкт-Петербурзі та кількох інших містах, де протести відбувались у непогоджених з владою місцях, було затримано понад 1,5 тисячі активістів. Зокрема у Москві затримали 750 людей, а у Санкт-Петербурзі 900. Ініціатором мітингів був опозиціонер Олексій Навальний. Він закликав росіян вийти на протест проти корупції під гаслом “Вимагаємо відповідей». Привід той самий, що був для протестів 26 березня, це – розслідування “Фонду боротьби з корупцією”, якого очолює Навальний, про нерухомість і майно, якими користується прем’єр-міністр Росії Дмитро Медведєв.

Напередодні акції Навальний закликав своїх прихильників йти протестувати не на узгоджений з мерією Москви проспект Сахарова, а на вулицю Тверську. Мовляв, усі постачальники звукотехніки відмовились під тиском влади з ними працювати, отже Кремль однією рукою, нібито, дозволяє протест, а іншою робить так, аби учасники не могли виголошувати промови й спілкуватися один з одним. Це рішення про перенесення акції в місце, не погоджене з московською мерією, викликало бурхливі дискусії в російських соцмережах. Навального почали звинувачувати у тому, що він провокатор і закликає людей добровільно йти під палиці ОМОНа.

Цікаво, що так само реагували органи місцевої влади: вони називали скупчення людей у непогоджених місцях провокацією. Мовляв, гуляти можна, але без плакатів та викрикування протестних гасел. Сам Навальний був заарештований у день проведення акції прямо в під’їзді власного будинку. Утім, відсутність Навального не завадила тисячам росіян, яким остогидла влада, вийти на вулиці своїх міст з протестами, не боячись затримань і арештів. Серед протестувальників було чимало молоді, які цілими групами приходили на заборонені мітинги.

Це вже не перший такий антикорупційний мітинг у Росії. Останній пройшов 26 березня. Тоді українці дивувались, чому ж росіяни так активно протестують проти Медвєдєва, але не наважуються виступити проти Путіна.
Цього ж разу також було багато гасел із закликами до Медвєдєва піти у відставку. Але були місця, де люди скандували “Путин вор”, “Россия без Путина” та “Долой царя”. У Петербурзі на Марсовому полі поліція затримали чоловіка з плакатом “Володя! Мы устали от тебя”.

Той факт, що цього разу антипутінських гасел стало значно більше, зазначили також у прямому ефірі російського телеканалу “Дождь”.
Окрім Навального на мітингу в Москві затримали ще кількох помітних діячів російського опозиційного руху: політика Іллю Яшина, голову правозахисного напрямку “Відкритої Росії” Марію Баронову та видавця сайту “Медіазона” Петра Верзілова. Не обійшлось у Москві і без сутичок. Вулицю Тверську було перекрито кількома рядами поліції, інші ж правоохоронці проводили вибіркові затримання. Затримували також і підлітків. Людей вихоплювали з натовпу і вели в автозаки. Чимало затримань відбувались під звуки російського гімну. Загалом акції протесту пройшли у багатьох містах федерації. Зокрема у Владивостоці, Краснодарі, Казані, Новосибірську і Томську.

В Україні багато хто скептично ставиться до Навального, особливо після його слів “Крим – це не бутерброд”. Втім, інших харизматичних лідерів протесту у Росії наразі немає. Навіть попри відсутність на мітингу Навального та інших лідерів, протест починає набувати антипутінських форм. І в Кремлі це, очевидно, помітили. Деякі політтехнологи стверджують, опозиційність Навального не має значення і чи є він кремлівським агентом. На їхню думку, Путін явно нервує з наближенням президентських виборів, що відбудуться наступного року. І навіть, якщо завдання мітингів Навального – випустити пару і переключити увагу з президента Росії на Медвєдєва, то з нею він не впорався.

Деякі експерти вважають, що Навальний хоч і запускає протестні хвилі, але явно не здатний ними керувати. Але, як бачимо, навіть масові затримання вже не зупиняють багатьох росіян від того, аби вийти на неузгоджену акцію протесту. Утім, за словами фахівців, росіяни ще явно не готові до свого «Майдану». Адже не готові йти до останнього, битися з поліцією та будувати барикади. Але те, що російська влада починає боятися власного народу, вже тішить.

Репресивна машина в Росії жива і демонструє громадянам, що будь-яка непокора буде жорстоко каратись. Наступного року росіян чекає переобрання Путіна президентом, утім можна сказати, що неформальні вибори уже розпочались.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ