Точка погляду

Точка погляду – Сигарети


Дослідники кажуть, що звичка куріння виникла ще 2000 років до нової ери, коли американські індіанці вдихали дим тютюнового листя.
Куріння було невід’ємною частиною релігійних церемоній аборигенів. Вони вірили в те, що тютюн допомагає їм спілкуватися з богами. Вони вдихали дим і випускали його через ніздрі до тих пір, поки з ними не починав говорити «Великий Дух». У цей період розвинулися два способи куріння тютюну: у Північній Америці стали популярними трубки, тоді як у Південній Америці більшого поширення набуло куріння сигар, скручених з цілісного тютюнового листя.

А ось європейці дізналися про тютюн лише у 15 столітті, після експедиції Христофора Колумба до острова Куба, де мореплавці побачили, як місцеві аборигени курять скручені листя. Після кількох спроб покурити, іспанці захопили з собою в Європу трохи цього листя тютюну і його насіння.

Європа в різний час по-різному ставилася до тютюну і куріння. Спочатку цій рослині приписували дивовижні цілющі властивості. Однак, з часом люди стали помічати негативну дію тютюну, особливо те, що він викликає залежність. Відтак, у різних країнах почали забороняти куріння.

Звичка куріння стала поширюватися Європейським та Азіатським континентами, періодично збільшуючись під час війн та стресових ситуацій. Уже зараз у світі вже є мільярд курців. За деякими даними, нікотиновій залежності піддається кожен четвертий чоловік і кожна двадцята жінка. Найбільше нікотинозалежних живе в Азії. Перше місце посідає Китай, на другому місці Індія, а трійку замикає Індонезія. Найбільше жінки курять в США. За ними йдуть Китай та Індія. Щодо України, то кількість курців різко почала рости у 2005 році. Українські чоловіки посіли 8 місце в світовому рейтингу за кількістю сигарет, викурених в день.

Найбільше курців в Україні живе на сході, найменше – на заході. За даними опитування соціологічної групи “Рейтинг”, на сході курять понад 40% людей, а на Заході тільки 30%. При цьому середній показник по країні становить 38%. 62% людей заявили, що не курять. З них 23% були курцями. Опитування показало, що серед чоловіків в три рази більше тих, хто курить, ніж серед жінок.

Людина, яка звикла до тютюну, після кожного куріння відчуває наркотичний «комфорт»: поліпшується її настрій, знімається нервове напруження, дещо підвищується працездатність. Однак такий ефект триває недовго. Після короткочасного збудження настає тривала втома і самопочуття стає гіршим, ніж було до куріння, кажуть фахівці. Для того, щоб підняти бажаний рівень бадьорості і відновити самопочуття, курець знову хапається за цигарку. Це і є тютюнова наркоманія — той так званий «комфорт», за який доводиться розраховуватися власним здоров’ям.

Куріння тютюну — найпоширеніша звичка, яка руйнує здоров’я людини. Немає сумніву у тому, що з вживанням тютюну пов’язана велика кількість всіляких хвороб, а при зловживанні курінням — можуть виникати надто небезпечні недуги. Пристрасть до тютюну вважається також як хвороба, що відноситься до розряду наркоманій. Численними науковими дослідженнями доведено підвищений рівень смертності серед курців. За статистикою, одна з 10 смертей у світі спричинена саме вживанням тютюнових виробів.

Наслідки куріння пов’язані з арсеналом небезпечних хвороб. Зокрема, ця шкідлива звичка є причиною серцевих нападів, інсультів, хронічних бронхітів, різних видів хвороб, особливо раку легенів. Адже 11 з 12 хворих, які померли від раку легенів, були курцями. Серед людей, що курять, у віці 30-40 років, інфаркти трапляються у 5 разів частіше, ніж серед тих, хто цієї шкідливої звички не має. Викурування однієї цигарки завдає організму такої ж шкоди, як і півтора добове перебування на загазованій автомагістралі. Окрім цього, курці в 10 разів частіше, залишаються безплідними. Також вони страждають від кашлю, задишки і дефектів шкіри.

Дим сигарет містить смоли, до складу яких входить понад 4000 хімічних елементів. Відомо, що 43 з них викликають онкозахворювання. У сигаретному димі також містяться оксиди азоту та вуглецю – а це – отруйні гази. Головним елементом цього диму є нікотин – речовина, що викликає у людини сильну наркотичну залежність. Численні дослідження дають підстави стверджувати, що куріння тютюну є причиною смертності від раку легенів у 90% всіх випадків, від бронхіту в 75%, і від хвороби серця майже 25% всіх випадків. Легені майже у всіх курців – чорного кольору. Приблизно 25% «регулярних» курців сигарет передчасно помирають саме через куріння. У сім’ях, де вживали тютюн під час вагітності – вроджені каліцтва у дітей зустрічаються вдвічі частіше. Матері, які курили під час вагітності мають дітей з відхиленнями, ці діти гірше вчаться у школі і частіше починають вживати наркотики. Деякі інгредієнти тютюнового диму розчиняються в слині і з нею потрапляють в шлунок, тим самим призводять до виразки. Особливо негативно систематичне отруєння впливає на серцево-судинну систему. У всіх курців частота скорочень збільшується у 2,5 рази, таким чином скорочується час відпочинку для серця і воно швидше зношується. До 40% всіх смертних випадків від ішемічної хвороби серця, інфаркту та інсульту пов’язані з курінням сигарет.

Між цим, куріння призводить до руйнування головного структурного елементу шкіри – колагену. Відтак, шкіра втрачає свою еластичність та слизові оболонки. З’являються зморшки, обличчя набуває вигляду вичавленого лимона, а голос стає низьким і хрипким. Також вченими доведено спільні риси між наркотичною та нікотиновою залежністю. Коли припиняється введення нікотину в організм, то розвивається абстинентний синдром відміни, який характеризується дратівливістю, збудженням, порушенням концентрації уваги і зниженням працездатності, тривогою, почуттям голоду, збільшенням маси тіла, порушенням сну.

Тютюнокуріння шкідливо впливає на здоров’я не тільки людини, що палить, а й тих, хто перебуває в середовищі курців і змушений дихати забрудненим тютюновим димом повітрям. Це так зване пасивне, або вимушене куріння. Адже, спалюючи цигарку, курець поглинає тільки половину отруєних речовин, інша половина потрапляє в навколишнє середовище. Надто небезпечні продукти горіння є в диму, який безпосередньо виходить з кінчика запаленої цигарки. В ньому міститься понад 2000 токсичних компонентів.

Пасивне куріння призводить до патологічних змін в організмі, які відбуваються і при активному курінні, тобто воно призводить до таких же захворювань, якими страждають споживачі тютюну. Тому не випадково ще у 1986 року Всесвітня організація охорони здоров’я звернулась до урядів усіх країн з закликом «забезпети ефективний і надійний захист осіб, що не палять, від впливу тютюнового диму».
Більшість курців познайомилася з тютюном у підлітковому та юнацькому віці. Починається куріння під впливом товаришів-курців: з пустощів, наслідування прикладу, прагнення показати себе перед іншими дорослим. Однією з причин цієї хиби є незадовільне виховання та низький рівень культури людей.

За статистикою, у школі вперше пробують курити більше половини дітей. Для когось це знайомство закінчується тютюновою залежністю на все життя. Багато хто вважає, що куріння тютюну не завдає аж надто сильної шкоди здоров’ю. Це і є одна з причин поширення поганої звички. Почавши палити, людина швидко звикає до нікотину, організм пристосовується до отрути, настає фізична залежність, що руйнує здоров’я. Тож бути вільним чи здатись у полон своєї пагубної пристрасті – вибір за кожним.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ