Новини

2 листопада у 1708 році сталася Батуринська трагедія


Друге листопада одна тисяча семисот восьмого року. Саме цього дня 310 років тому після звістки про те, що український гетьман Іван Мазепа пристав на бік шведського короля Карла ХІІ,  московський цар Петро І наказав головнокомандувачу російськими військами в Україні Олександру Меншикову зрівняти Батурин із землею. Однак взяти штурмом гетьманську столицю війська Меншикова не змогли. Тоді московити вдалися до погроз: мовляв, якщо не здастеся, сувора царська кара ляже на ваші сім’ї.

Та й ці погрози не злякали оборонців Батурина. Однак, знайшовся зрадник – сотник Іван Ніс вказав осадникам на потаємні ходи під мурами, які вели у місто. Через ті проходи і вдерлися московські війська всередину міста, почали вуличні бої та жорстоку різанину. Солдати Меншикова не жаліли нікого: ні дітей, ні жінок, ні старих людей. Різанина тривала два дні. Взятих у полон козаків після катувань страчували і пускали їх тіла на плотах вниз по річці Сейм для залякування населення. Захопленого у бою організатора оборони Дмитра Чечеля привезли до Глухова і колесували перед Петром І.

Зрештою, Батурин був пограбований, фортеця, церкви та будинки спалені, а 15 тисяч мешканців міста знищені. На жаль, сам гетьман зі шведським військом прийшли на допомогу запізно. Вони застали лише повне безлюддя, руїни і гори трупів. Знищенням Батурина московськими військами стало лише початком кривавих злочинів, що скоїли росіяни – дуже скоро хвиля терору захлиснула усю північну Україну. 

Залишити відповідь

Усі Новини

Вподобати Правда ТУТ