Новини

Три роки після Євромайдану: чого досягла Україна


Тисячі українців прагнули підтвердити європейський курс нашої держави, сотні заплатили за це своїми життями

Але, як виявилось, у старому світі на Україну не дуже чекали через власні проблеми та корумпованість української влади. Тож далі декларування співпраці та обіцянок не іде. 
Досі не діє угода про асоціацію між Україною і ЄС, ще не запроваджений безвізовий режим, а обсяги вільної торгівлі невеликі. Експерти вважають таке партнерство не надто успішним.
 
Представники влади основними причинами цього вважають військовий конфлікт на Донбасі, російську протидію і внутрішню кризу Євросоюзу, який насправді не бажає розширення. Яскравим прикладом став референдум у Нідерландах щодо вступу України до ЄС. Також на думку вітчизняних офіційних осіб європейці більше опікуються питаннями призупинення дії безвізового режиму для третіх країн і забувають про обіцянку ввести вільний перетин кордонів для українців. Україна має бути рівноцінним партнером, оскільки саме наші вояки гинуть на сході, захищаючи не тільки власну країну, а і європейських сусідів. Також нашою стороною виконані всі 144 пункти плану з лібералізації, але ясності в цьому питанні поки що немає.  
 
Позитивним є тільки продовження санкцій проти Російської федерації, які стримують країну-агресора. В цілому ж представники влади налаштовані оптимістично і позитивно оцінюють досягнення з підписання угоди про асоціацію. Вони відмічають бажання більшості українців тримати європейський курс розвитку. 
Представники ЄС, а саме новий посол Х’юго Мінгареллі співпрацю оцінюють як дуже успішну. На його думку, Євросоюз має дуже тісні стосунки з Україною після підписання угоди про асоціацію. За останні два роки зроблено більше ніж за попередні роки незалежності загалом. Останнім часом в Україні здійснено багато реформ у проведенні виборів, системі юстиції і здобуття свободи слова. Крім того, угода про зону вільної торгівлі має позитивний вплив на економіку держави. Це дозволяє виробникам перейти на стандарти європейського ринку. 
 
 
Думку представників Києва і Брюсселю поділяють не всі. Деякі експерти вважають затримку введення безвізового режиму – годуванням обіцянками. Незрозумілою в плані співпраці є і думка нідерландців, які проголосували проти вступу України до Євросоюзу. Західні партнери також встановили жорсткі ліміти на торгівлю, через що протягом двох років значно скоротився експорт – на 24 і імпорт – на 42 відсотки. Позитивне зростання експорту відзначають лише по деревині і жиру – 17 і 36 відсотків відповідно. Також на 24 відсотки скоротились прямі іноземні інвестиції в Україну.  
На цьому фоні кількість прибічників євроінтеграції протягом останніх двох років поступово скорочується. Усе це може призвести до підтримки проросійських сил навіть попри військовий конфлікт. В таких умовах, за словами українського дипломата Василя Филипчука, потрібно плідно співпрацювати,коли інтереси обох сторін співпадають. Для України це, в першу чергу, питання законодавства, розвиток політичних і економічних інститутів, захист демократії, зростання виробництва, інвестицій та експорту.
Замість вступу в ЄС, реальна перспектива – інтеграція в окремі сфери і галузі. Вільне пересування товарів, капіталу, послуг та робочої сили цілком можливі вже найближчим часом. Європі, на думку Василя Філіпчука потрібна, перш за все, успішна держава, з якою вигідно співпрацювати. А це можливо лише за рахунок реалізації системних внутрішніх реформ. 

Залишити відповідь

Усі Новини

Вподобати Правда ТУТ