Новини

До весни з українських аптек зникне низка ліків


Аптекарі попереджають – насувається дефіцит ліків. В країні із 1 квітня з продажу, нібито, може зникнути чимало препаратів від тиску, діабету і бронхіальної астми

Причина банальна – нова система держрегулювання цін, яка покликана забезпечити доступність медикаментів для населення, навпаки, буде обмежувати хворих. Найефективніші оригінальні ліки можуть просто зникнути з продажу. Експерти пророкують, ними почнуть торгувати з-під поли і втридорога, таким чино просто наживаючих на тих, кому ліки вкрай потрібні.
23 січня 2017 року МОЗ своїм наказом №53 затвердив реєстр граничних оптово-відпускних цін на 21 міжнародну непатентовану назву ліків, вартість яких буде компенсуватися українцям з бюджету . Йдеться про препарати для лікування трьох груп захворювань: серцево-судинних , бронхіальної астми та цукрового діабету ІІ типу. Порядок регулювання цін і відшкодування їх вартості з бюджету затверджений постановами Кабміну в листопаді минулого року. Держрегулювання цін було запущено  1 січня 2017 року, але потім і його, і відшкодування вартості ліків перенесли на 1 квітня.
 
Держава регулює вартість ліків, фіксуючи їх максимальну ціну за допомогою реферування (вибору найнижчої вартості препарату в обраних країнах). Як пояснюють у Національній медичній палаті України,  референтні ціни на ліки встановлюються шляхом виведення середньої вартості на базі даних про ціни на аналогічні препарати у конкретній формі випуску  – таблетки, ампули тощо,  і дозуванні. Дані аналізуються за кількома обраними країнами, які  розташовані по сусідству з Україною.
Оператори ринку і експерти б’ють на сполох не дарма. Не факт, що виробники дорогих оригінальних ліків погодяться знизити ціни під диктовку чиновників, а інакше – вони просто не зможуть постачати свою продукцію в Україну. Зокрема, мова йде про препарати будесоніду, сальбутамолу, метформіну, гліклазиду, амлодипіну, бісопрололу, спіронолактону.
Але і референті ціни – ще не найстрашніше. На них можуть встановлюватися лише два види максимальних націнок: 10% в опті і 25% в роздрібі, тобто в сумі не більше 35%. Для препаратів, що купуються за державний кошт,  ці ставки нижче – 5% і 15% відповідно. Повернення вартості препарату відбувається за ціною найдешевшого генерика в Україні або з доплатою до граничної референтної ціни.
Відповідно, за словами експертів, умовно ліки можна розділити на три групи. Перша – препарати, вартість яких укладається в референтну ціну. Друга група – препарати, ціна яких вписується в максимально допустиму межу націнки в 35%. Третя група – ті, що не вписуються нікуди і, отже, не можуть продаватися в Україні. Поки держава контролює ціни тільки на препарати і їх похідні саме на згадані три групи захворювань.
Зараз низка постачальників уже припинили завозити в нашу країну лікарські засоби, які потрапляють під держрегулювання, а дистриб’ютори поставляють в аптеки залишки, які є у них на складах. За словами експертів, якість препаратів впливає на якість лікування. Генерики, на жаль, допомагають не всім і відрізняються від оригіналів пролонгацією дії препарату, накопичувальним ефектом і іншими специфічними характеристиками.
У Всеукраїнській раді захисту прав та безпеки пацієнтів вважають, що помилки, допущені при держрегулюванні, будуть виправлені урядом, щоб уникнути дефіциту і подорожчання ліків.  Фахівці впевенні, щоб держава має розділити питання держрегулювання цін і відшкодування вартості ліків. І тоді платоспроможне суспільство могло б купувати собі дорогі оригінальні ліки. А так виходить, що препарати дорожче певної ціни фактично виявляються під забороною.
Так, у відкритому листі Європейської Бізнес Асоціації  до уряду наголошується, що механізми реферування та реімбурсації повинні забезпечувати можливість придбання пацієнтами будь-яких лікарських засобів з переліку 21-єї міжнародної непатентованої назви ліків за власний рахунок, в разі, якщо їх вартість не відшкодовуватиметься державою.

Залишити відповідь

Усі Новини

Вподобати Правда ТУТ