Розвідників, як готували спецоперацію щодо «вагнерівців», позбавили закордонних паспортів (відео)

01:41 26.11.2021

Українські органи влади визнали недійсними закордонні паспорти п'ятьох колишніх розвідників, які брали участь у підготовці спецоперації із затримання «вагнерівців». Після перевірки записи про недійсність нібито анулювали, але як так сталося – пояснити не змогли. Про це йдеться в журналістському розслідуванні програми «Схеми: корупція в деталях» на «Радіо Свобода».

Через тиждень після провалу спецоперації Василя Бурбу звільнили з посади голови Головного управління розвідки Міноборони, також звільнили ще як мінімум чотирьох співробітників ГУР, які готували спецоперацію.

Згодом визнали недійсними закордонні паспорти всіх п’яти колишніх розвідників: колишнього очільника ГУР Василя Бурби, Юрія Семенюка, Романа Червінського, Ігоря Дзери та ще одного розвідника, який попросив не називати його ім’я.

Підставою для вилучення паспорта та заборони виїзду за кордон став лист на бланку Міграційної служби, що надійшов до Прикордонної служби.

Є у листі і паспорт на ім’я Василя Месхі. Як встановило «Радіо Свобода» – це документ-прикриття, який мав начальник військової розвідки Василь Бурба.

Журналісти отримали лист від двох не пов'язаних між собою джерел у Державній прикордонній службі після інциденту з Юрієм Семенюком.

1 травня травня 2021 року Юрій Семенюк, на той момент вже звільнений із ГУР Міноборони, прибув в аеропорт Борисполя, щоб сісти на літак до Єгипту. Однак у перетині кордону йому відмовили.

За словами Семенюка, він їхав на дайв-сафарі разом із дайверським клубом. Однак прикордонники надали йому два документи: про заборону в перетині державного кордону і про вилучення паспорта. Інформація про визнання його паспорта недійсним містилась у внутрішній базі прикордонників.

У листі Міграційної служби йшлося про те, що паспорти розвідників нібито оформлені з порушенням законодавства, а тому підлягають вилученню.

Проте у Міграційній службі на журналістський запит відповіли: «Лист від 19 лютого 2021 року за такими реквізитами, щодо визнання недійсними паспортів громадянина України для виїзду за кордон ... у Державній міграційній службі не створювався, … не підписувався, не реєструвався та не надсилався до Державної прикордонної служби».

Також у ДМС немає інформації про те, що паспорти п’ятьох експрацівників ГУР МО були оформлені з порушенням законодавства.

Державна служба спеціального зв'язку також повідомила, що лист із відповідними реквізитами у період з 19 по 25 лютого з Міграційної до Прикордонної служби не надсилався: ні фельд’єгерським, ні спеціальним зв’язком.

Прикордонники повідомили, що лист надійшов поштовим зв’язком, але інших деталей не надали: конверт не зберегли.

Прикордонники стверджують, що за результатами перевірки вони видалили записи про недійсність паспортів Семенюка та інших розвідників з міжвідомчої системи «Аркан».

Та хоча в базі паспорт Юрія Семенюка вже вважається дійсним, скористатися ним він не зможе. З ДМС паспорт йому повернули порізаним.

Семенюк повідомив Національній поліції про незаконне позбавлення права на пересування та неправомірне вилучення закордонного паспорта. І подав заяву про злочин за статтею 366 Кримінального кодексу – це службове підроблення.

Семенюк заявив «Радіо Свобода», що вилучення його паспорта могло бути продовженням адміністративного тиску влади на розвідників, які проводили спецоперацію щодо «вагнерівців». Можливо, боялися, що ексрозвідники шукатимуть зустрічі із розслідувачем «Bellingcat» Христо Грозєвим.

Журналісти звернулися до Офісу президента з проханням прокоментувати імовірний адміністративний тиск на колишніх співробітників ГУР МОУ та фальсифікацію листа, який став підставою анулювання паспортів розвідників.

На момент виходу розслідування відповіді з Офісу президента редакція не отримала.

Народна депутатка від «Слуги народу» Мар’яна Безугла відповіла, що «ТСК отримала таку інформацію від заслуханих осіб та наразі здійснює верифікацію».

Нагадаємо, колишній очільник Головного управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) Василь Бурба розповів про обставини свого звільнення після проваленої спецоперації з затримання «вагнерівців».

Крім того, Василь Бурба розповів про можливого «крота» у владі. Також він сказав, що наказ перенести спецоперацію із «вагнерівцями» передав Зеленський через Єрмака.

В оприлюдненому 17 листопада розслідуванні Bellingcat і російського видання The Insider йдеться про те, що ймовірна планована операція української розвідки із затримання російських найманців була зірвана після того, як Офіс президента України Володимира Зеленського вирішив її перенести.

Також розслідувачі зробили аналіз обставин та причин зриву масштабної операції українських спецслужб.

Ввечері 17 листопада в Офісі Зеленського прокоментували розслідування Bellingcat щодо «вагнерівців». Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що голова Офісу президента Андрій Єрмак «навіть теоретично не може керувати українською розвідкою та жодного разу не намагався цього робити».

Українські слідчі органи вивчать матеріали, викладені у розслідуванні Bellingcat щодо «вагнерівців», заявила генеральна прокурорка Ірина Венедіктова.

LIVE
Телепрограма
02:30
Пряма розмова
03:00
Новини. Підсумки дня
03:28
Погода
03:30
Світ кіно
06:00
Гімн України
06:02
Україна. Історія щодня
06:10
7 чудес України. Збараж
Чи готові Ви вакцинуватись від Covid-19
Гарантовано восени кількість захворівших зросте. Чому я не роблю щеплення?
COVID-19 Україна
Хворих: 3 501 955
Нових випадків: 3 059 741
Одужало: 88 519
Померло: 16 089 778
Протестовано: 4 478


Форма зворотнього зв'язку
За допомогою форми зворотного зв'язку, ви зможете зв'язатися з нами, і задати будь-яке питання. Зверніть увагу на те, що ми зможемо відповісти тільки в робочий час.
Надіслати
Контакти
Адреса: 01133, Україна, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26-А
Тел.: +38 (044) 333 60 15 ( багатоканальний )
Дистрибуція
Розповсюдження телевізійного контенту
dev@pravdatut.ua

Реклама
Виробництво і розповсюдження телевізійної та інтернет реклами
ads@pravdatut.ua

Партнерство
Трансляція контенту на некомерційній основі
partner@pravdatut.ua

Редакція
Повідомити про новину або подію
edition@pravdatut.ua
Практика
Якщо ви вирішили пройти практику на телебаченні
practice@pravdatut.ua

Іван Гришин
Генеральний директор
i@pravdatut.ua
Профіль Facebook

Марія Гричко
Шеф редактор
mg@pravdatut.ua
Профіль Facebook