Новини

Алкоголь і цигарки перестануть продавати в кіосках?

Броварська міська рада вибірково забороняє продавати підакцизні товари у тимчасових спорудах. Власники, так званих, МАФів не можуть реалізовувати підакцизні товари навіть за наявності відповідних Ліцензій. Підприємцям, яким поновлюють договори оренди земельних ділянок, забороняють продавати алкоголь та цигарки. Люди обурені такими вибірковими діями лише до їхнього бізнесу та називають рішення депутатів незаконними. Через такі нововведення, малий бізнес може бути знищений, а люди залишитись без роботи.

Боротьба з МАФами триває не лише в Києві, а й в передмісті столиці. Частина підприємців тимчасових споруд зможуть просто залишитись без роботи. Так, міська рада приймає рішення не на користь підприємців та малого бізнесу, які працюють в тимчасових спорудах. «Чому влада діє вибірково та не приймає одні правила для всіх?», – обурюються представники малого бізнесу.

Броварська міська рада при продовженні договорів оренди земельних ділянок для фізичних осіб підприємців лише тимчасових споруд, забороняє реалізовувати підакцизні товари та готувати продукти харчування. Крім того, якщо раніше договори підписували на декілька років, то відтепер лише на 1 рік.

«Такі рішення міської ради є незаконними», – розповідає підприємець Анатолій (ред.). – «Вони не відповідають законам України щодо реалізації підакцизних товарів, ані антимонопольному законодавству, ані конкурентним діям».

У Анатолія термін на оренду земельної ділянки закінчується 8 січня 2019 року. У торгових точках підприємця серед акцизних товарів лише пиво та цигарки. Чоловік переконує, МАФи потрібні місту, та перш за все людям. «Коли поспішаєш на роботу, простіше забігти до кіоску, аніж в супермаркет та купити все необхідне: воду, цигарки чи щось поїсти. Якби люди в нас нічого не купували, ми б давно залишились без роботи», – зізнається чоловік.

Анатолій неодноразово звертався до місцевих депутатів. На запитання «На основі чого приймаються такі рішення», вони відповідають, що «так бачать розвиток міста».

«Заборона на реалізацію алкогольних напоїв та тютюну вибірково та лише в тимчасових спорудах є неправильним. Якщо встановлювати обмеження на підакцизні товари, то це повинно бути для всіх, а не лише для окремих підприємців. Складається така ситуація, яка наразі порушує права малого бізнесу», – каже підприємець. За словами Анатолія, бізнес у будь-якій країні повинен існувати на рівних умовах. «Якщо тобі влада каже, що ти повинен робити ось це, я кажу – назвіть причини на яких ви це робите. У відповідь – тиша».

Наразі вже понад п’ятеро підприємців вимушені були йти на підписання договору без продажу підакцизних товарів та можливості приготування продуктів харчування. Люди обурені таким рішенням та навіть бояться розмовляти із журналістами. Підприємці, з якими нам вдалося поспілкуватися, попросили навіть змінити їхні імена.

Марині Шептун (ред.) оновлювати договір оренди доведеться через два місяці. Для неї підприємницька діяльність, навіть в так званих кіосках – єдина можливість вижити.

«У нас у всіх є ліцензії. Кожного року ми їх беремо та платимо за це кошти відповідно до законодавства. Та депутати чомусь вважають, що мають право вирішувати, що саме ми маємо продавати. Такого права вони не мають. Ми звертались до депутатів, але вони мають «власні переконання», – каже Марина. – «Комунальну власність вони не зачіпають, яка теж здається в оренду, їм чомусь не забороняють продавати підакцизні товари».

Головні аргументи для заборони – продаж алкоголю та тютюну неповнолітнім особам. Підприємець Марина Шептун сама працює продавчинею у своєму кіоску. Тож реалізовувати товари неповнолітнім – аж ніяк не може, інакше можна позбутись ліцензії.

«Коли у мене виникають сумніви щодо віку покупця, я завжди запитую документи. Паспорт та посвідчення водія мені показують. Всі покупці з розумінням до цього ставляться. А якщо хтось випадково продасть алкоголь чи цигарки неповнолітнім, то для цього є закон, який передбачає штраф. Я не думаю, що комусь «заважає» ліцензія»,– зауважує жінка.

За ліцензію на реалізацію цигарок підприємці сплачують 2 тисячі гривень, а на пиво – 8 тисяч. «Великі торгові мережі теж сплачують таку ж суму. Але вони продають міцні напої. Підакцизні товари – єдина можливість заохотити людей, щоби вони щось купили. Ми просто намагаємось вижити», – розповідає підприємець. – «Кожна отримана гривня від покупців є «так званим» голосом, що наші кіоски потрібні людям».

Зі слів депутатів, обмеження на продаж підакцизних товарів відбувається лише на зупинках громадського транспорту, та не ближче ніж 50 метрів від шкіл.

«Відповідно до вимог Міністерства інфраструктури, на зупинках громадського транспорту заборонено продавати будь що, окрім квитків», – пояснює депутат Володимир Опалько.

Свого часу Бровари потребували зупинок громадського транспорту, тоді ж дозволяли ФОП встановлювати торгові точки та продавати товари широкого вжитку, окрім алкоголю.

Що ж стосується заборони на продаж продуктів харчування, депутат Володимир Опалько зауважив, що це стосується лише нефасованих продуктів.

У місті давно розробляється концепція розміщення МАФів, яка досі не набрала чинності. Саме тому наразі й обмежується термін продовження оренди земельної ділянки, щоби ввести цю програм в дію, зауважив депутат Володимир Опалько.

Тим часом представники малого бізнесу звернулись до Департаменту економічного розвитку і торгівлі Київської облдержадміністрації щодо законності внесення змін у договори оренди земельних ділянок. Зі слів виконуючої обов’язки директора департаменту, стає зрозуміло, що місцеві депутати не мають таких повноважень. Згідно ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», встановлення заборони продажу пива (крім безалкогольного) алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб’єктами господарювання (крім закладів ресторанного господарства) може бути у визначений час доби в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці. Тобто обмеження продажу підакцизних товарів може були лише в залежності від часу.

Підприємці обурені, чому обмеження на підакцизні товари встановлюють вибірково та чи є такі дії законними. Згідно з договором, переважне право орендаря не застосовується у разі: використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; порушення термінів сплати орендної плати та допущення погіршення стану земельної ділянки. Саме цей пункт, зазначений в документі, може спричинити перерозподіл права на оренду земельної ділянки. Отримати можливість вести бізнес в громадському місті – справа заохотлива. Чи не стане це приводом для корупційної складової, наразі можна лише здогадуватись.

Підприємці організували збори та обговорили план подальших дій. Громадська організація «Захисту підприємців Броварщини» вивчає можливість оскарження рішення Броварської міської ради щодо заборони продажу підакцизних товарів у судовому порядку.

Редакція газети «ПравдаТУТ» слідкуватиме за розвитком даної ситуації та інформуватиме броварчан на сторінках наступних випусків.

АВТОР:  Ірина Ніколенко

Залишити відповідь

Усі Новини

Вподобати Правда ТУТ