Новини

Медреформа Супрун: що пішло не так?

Медична реформа – словосполучення, яке більше року використовується у вжитку українців чи не найчастіше. Про неї невпинно говорять у провладних кабінетах, лікарнях, школах, університетах, на ринках і вулицях кожного міста й села. Часом, навіть намагаються підбивати підсумки, говорячи, втім, винятково про «плюси» – можливість самому обрати лікаря, запуск програми «Доступні ліки», переформатування екстреної медицини, програма з розвитку сільської медицини, тощо.

Щось пішло не так?

За останніми даними МОЗ, більше половини населення України (орієнтовно 25 млн громадян) уже обрали свого терапевта або педіатра для дитини. Схожу динаміку спостерігаємо і в Броварах – станом на середину лютого 2019 року за рахунку більше 50 медиків уже зафіксовано 68 тисяч укладених декларацій із населенням. Себто, більше 50% містян сміливо йдуть у ногу з часом та погодженими в країні реформами. А як щодо решти? Чому броварчани (а статистика говорить, що в країні динаміка аналогічна) не поспішають ставати однією з ланок новоприйнятої системи охорони здоров’я?

Власне, згідно з погодженим у МОЗ планом дій до червня 2019 року той, хто ще не підписав декларацію, може безперешкодно записатися на прийом до свого дільничного лікаря. Однак, зробити це в реальності не так то й просто. Броварчанка Маргарита розповідає, що прийшла до однієї з амбулаторій із метою потрапити на прийом до нового дільничного, утім їй це не вдалося, бо ж навіть за деклараціями день був розписаний. І наразі ми говоримо лише про стан справ у закладах первинної ланки допомоги.

Невтішна статистика

Поки реформатори МОЗ на чолі з в.о. голови відомства Уляною Супрун невтомно намагаються «руйнувати міфи» про те, якою має бути правильна і сучасна система охорони здоров’я, усі забувають про чи не найчесніший показник ефективності – людські життя.

Одним із всеохоплюючих випробувань від початку 2019 року для українців став грип, який досі набирає обертів у регіонах. Лише за останній тиждень на нього в країні захворіло майже 200 тисяч чоловік, а з початку року вже 33 людини померли через ускладнення.

У наслідок тотального розповсюдження грипу та ГРВІ броварські школи на два тижні призупинили навчання. Такий рівень напруги в суспільстві і відсутність шансу в половини населення потрапити до терапевта чи педіатра аж ніяк не вплинули хоча б на присутність потрібних ліків у аптеках. Елементарно –  в Україні не вистачає експрес-тестів на грип. Знайти їх в аптеках практично неможливо. Лікарі ж підтверджують, що без таких тестів важко визначити – у хворого звичайна застуда чи небезпечний грип.

Епідемію кору можна було передбачити

Набагато складнішою є ситуація з епідемією кору. Днями Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оприлюднила шокуючи статистику – кількість хворих на кір в Україні вища, ніж в усіх країнах Європи разом узятих. За підрахунками ВООЗ, за 2018 рік понад 53 тисячі українців підхопили цю інфекційну хворобу, тоді як у решті європейських країн  загалом їх 34 тисячі.

Так само невтішною лишається ситуація в Броварах. За даними лікарів, лише упродовж останнього тижня ще семеро броварчан захворіли на кір, оскільки не мали щеплення. Медики раз-по-раз наголошують, що ліків від кору не існує – немає від нього ні таблеток, ні уколів – якщо ви захворієте, то лікарі не допоможуть. Якщо ваш організм не витримає наслідків цієї хвороби – самі винні, що не вакцинувались. Така ось сувора правда, з якою в стінах МОЗу, схоже, боротися і не збиралися.

Епідеміологи ж наголошують,  навіть за умов щеплення не в усіх дітей з’являється імунітет, а у великого відсотка дорослих, які мають обидва щеплення, немає необхідних антитіл. Щоб про це дізнатися – потрібно здати аналіз на антитіла. Аби в МОЗі пішли на цей крок, епідемію кору можна було би передбачити задовго до її розповсюдження. І цілком ймовірно, що завчасне інформування і застереження підштовхнули б українство до переосмислення такої процедури, як щеплення. Не секрет, що останні 10 років регіонами побутують «антивакцинальні» настрої.

Онкохворі – поза бортом медреформи

Не тільки кір зробив Україну антилідером за кількістю хворих. Те, що сьогоденні епідемії перебрали на себе значку частину уваги, зовсім не означає, що інші хвороби не нищать наших громадян. У гонитві за змінами, урядовці повністю забули про онкохворих. Це у той час, коли ні для кого не є таємницею, що Україна довгі роки не сходить з перших позицій серед єврокраїн за кількістю хворих на рак та за динамікою зростання онкозахворювань.

Нещодавні дослідження ВООЗ демонструють, що за останні 100 років за рівнем захворюваності та смертності в світі онкопатологія перемістилася з десятого місця на друге, поступаючись лише хворобам серцево-судинної системи. За даними організації, щороку рак діагностують у 10 млн людей, а смертність від нього до 2030 року зросте на 45% в ​​порівнянні з рівнем 2007 року.

Хіміотерапія, опромінення, операція –  більше мільйона онкохворих українців пройшли через ці кола пекла. Про це повідомила директор Національного інституту раку Олена Колесник. За її словами, щорічно в Україні діагностується понад 140 тисяч нових випадків онкологічних захворювань, тим часом 90 тис. помирають від раку. Щодня (!) у списку смертоносного захворювання опиняється 450 нових прізвищ, а 250 людей покидають своїх рідних навічно.

Тяжкохворі у пошуках допомоги

Йдучи вулицями Броварів, заходячи до місцевих супермаркетів, шкіл, дитсадків ми не завжди помічаємо, що комусь важко пересуватися, важко дихати, бо саме зараз їхні організми борються з раком. У той же час броварські онкологи шокують цифрами –  понад 5 тисяч броварчан на сьогодні є онкохворими. А насправді таких удвічі більше.

Попри такі страхітливі показники, місто не може похизуватися великою кількістю благодійних організацій, які всі сили спрямовують на збір грошей для лікування хворих на рак броварчан. Якщо все ж і вдається зібрати необхідну суму, то кошти переважно спрямовують задля лікування дитячої онкології. Тим часом дорослим доводиться самотужки шукати фінансової підтримки, що вкрай складно, адже суми – захмарні.

Тяжкохворі не приховують, що особливо непросто стало в останні роки, коли основні фонди як броварського, так і обласного бюджетів виділяють в основному на переформатування системи медицини – нові ліжка, обладнання, машини «швидкої», ремонти і камери відеоспостереження та ін. Згідно з прийнятим бюджетом Броварщини на 2019 рік сфера медицина отримала чи не найбільше фінансування – майже 215 мільйонів гривень, утім із цієї суми лише крихту віддадуть на лікування тяжкохворих.

Як депутатська ініціатива рятує життя

Поза тим, насправді не загальним бюджетом єдиним живе місто, район чи область. Звернутися за фінансовою допомогою можна окремо до кожного з депутатів, яких власне ми з вами і обирали. За кожним із них щороку закріплюється так званий депутатський фонд. Це конкретна сума, яка формується під час узгодження річного фінплану. Саме завдяки цьому фонду депутати можуть надавати допомогу громадянам, у яких виникла нагальна потреба, а власних коштів недостатньо задля вирішення. Ба більше, завдяки цим грошам кожен з депутатів може врятувати десятки людських життів.

За словами депутата Київської обласної ради Наталії Гунько, щороку до неї за допомогою звертаються сотні людей не лише з Княжичів, Требухова чи Калинівки, але й самих Броварів. Ситуації у кожного різні, втім, передовсім допомагає тим, хто опинився в критичній ситуації  – лишився без даху над головою або ж тяжко захворів. Так, упродовж 2018 року із депутатського фонду Наталії Гунько за зверненням громадян було виділено 1 200 000 гривень матеріальної допомоги на лікування важкохворих і потерпілих від пожеж.

А тепер уявіть собі, аби кожен із обраних нами депутатів всіх рівнів виконував свій обов’язок і активно реагував на людські потреби? Відповідь – очевидна.

Кажуть, усіх не врятуєш, але часом навіть найменша наша підтримка, як моральна так і фінансова, може стати вирішальною у житті і окремої людини, і цілої країни. Саме про такі історії з життя броварчан читайте у наступних випусках газети «ПравдаТУТ Бровари».

 

Автор: Стася Чайковська

Залишити відповідь

Усі Новини

Вподобати Правда ТУТ