Новини

Між двох церков

Віряни парафії Успіння Пресвятої Богородиці, що в селі Погреби, зголосилися приєднатися до складу помісної Православної Церкви України. Ця громада стала першою в Броварському районі, яка зважилася на перехід. Однак, не все так просто в цьому регіоні, як може спершу здатися.

30 січня Міністерство юстиції України офіційно зареєструвало Православну церкву України як релігійну організацію. І з наступного дня, згідно з законом, релігійні громади, якими досі керував Московський патріархат, отримали право змінити підпорядкування. Зокрема, перейти до новоутвореної ПЦУ, яку очолив митрополит Епіфаній. Лише за перший тиждень дії закону понад 200 парафій з різних областей України оголосили про приєднання до нової помісної церкви.

Не винятком став і Броварський район. Першими про бажання увійти до складу помісної Православної Церкви України назагал повідомили віряни парафії Успіння Пресвятої Богородиці, що в селі Погреби. Розповідають, що вдалося це зробити з другої спроби. Із 390 людей, які взяли участь у зборах в стінах Погребської сільської ради, «за» перехід проголосувало 388. Та й це рішення не далося легко. Під час обговорення прихожани несподівано поставили під сумнів довіру до настоятеля храму. Отець Ігор віддав служінню громаді села чверть століття, за що здобув повагу, однак в останню мить шокував вірян, оголосивши, що залишається в лавах МП.

Утім історія говорить, що рішення погребських прихожан для Броваршини скоріше виняток. Московський патріархат у Броварах днями офіційно оголосив, що переходити до новоствореної української помісної церкви не буде. Із понад 60 православних релігійних інституцій, які діють на території району, «під крилом» колишньої УПЦ КП перебували лише 13 конфесійних громад. За словами настоятеля храму Петра і Павла отця Олександра Левчука, броварські приходи і надалі залишатимуться вірні російському православ’ю під управлінням митрополита Московського патріархату в Україні Онуфрія. Свою позицію прибічники МП пояснюють, нібито, багатовіковою релігійною історією цього краю, який здавна орієнтувався на московську церкву.

Власне, за деякими історичними свідченнями, ще в період ХI — ХII століть на території нинішнього Броварського району стали оселятися монахи з київських монастирів. Одна з перших історичних згадок про Бровари, датована 1680 роком, свідчить, що гетьман Іван Самойлович передає це поселення разом з довколишніми селами Києво-Печерській Лаврі. І вже у ХVІІІ ст. за наказом Петра І через Бровари прокладають поштовий шлях з Москви до Києва. Разом з дорогою виникають і низка перших церков, побудованих ченцями Києво-Печерського монастиря.

Однак, схоже на те, що не лише історія керує рішеннями і діями настоятелів броварських храмів Московського патріархату в наші дні. Керівник Бориспільської єпархії, митрополит Бориспільський і Броварський Антоній, який є наставником храмів УПЦ МП у Броварах, одним із перших відкрито заявив про негативне ставлення щодо утворення нової Православної церкви України. Між релігійних спільнот саме його називають правою рукою митрополита МП Онуфрія. Тож, цілком зрозуміло, що, дізнавшись про рішення вірян Погребів приєднатися до помісної церкви, на офіційному сайті Бориспільської єпархії миттєво опублікували спростування. Мовляв, «громада села ніякого рішення не приймала і лишається вірною УПЦ МП».

За кілька днів після цієї публікації, 5 лютого в стінах Києво-Печерської лаври зібрали всіх представників єпархіальних юридичних відділів УПЦ МП. Не стало дивовижею, що відкривав збори той самий митрополит Бориспільський і Броварський Антоній. Звертаючись до присутніх, керуючий справами МП в Україні озвучив таке: «У не простий для нашої (УПЦ МП, – прим. ред.) церкви час, ми є свідками численних порушень прав віруючих та релігійних громад УПЦ. Не проходить і дня, щоб не було повідомлень про захоплення храмів наших релігійних громад (…)Крім неконституційних законопроектів, які направлені на Українську Православну Церкву, ми спостерігаємо не тільки порушення права на свободу віросповідання, а ще й порушення права власності на храми релігійних громад».

Не секрет, що перехід парафій від УПЦ Московського патріархату до ПЦУ створює супроводжується труднощами і конфліктними ситуаціями, і все частіше – цілком мирськими з присмаком жадоби.

 

Автор: Стася Чайковська

Залишити відповідь

Усі Новини

Вподобати Правда ТУТ