Новини

У виборчих бюлетенях може з’явитись графа “Проти всіх”


Досі не знає, за кого віддати голос, відомий політолог і цього разу. І не він один. За два з половиною тижні до дня голосування з вибором не визначилась аж третина українців. Як от цей 80-річний киянин. Якому не до вподоби жоден кандидат.

Проте проголосувати Проти всіх ніхто не зможе. Така графа зникла з бюлетенів 8 років тому після ухвалення нового виборчого законодавства. Прибирали її нардепи, нібито наслідуючи Європу. Там проти всіх можуть голосувати лише в Греції, Іспанії та Франції. Ольга Айвазовська, експерт із виборчих питань, пояснює: на президентських виборах така графа дійсно може бути виявом протесту. А от під час парламентських чи місцевих – стає маніпулятивною.

І от тепер нардепи знову пропонують дозволити голосувати проти всіх. У Раду внесли такий законопроект. За ним, якщо так званий “противсіх” набирає більшість голосів – оголошують повторні вибори. При чому учасників перших до них уже не допускають. Частина експертів таку ідею вважає утопічною.

Кульмінацією протестного голосування стали президентські вибори 2010-го. Тоді більше 4% українців в другому турі не підтримали ані Януковича, ані Тимошенко -понад мільйон виборців. Майже стільки ж голосів тоді дозволили Януковичу перемогти. Тобто якби у бюлетені графи проти всіх не було – виграти могла Тимошенко.

Якщо громадяни не бачать, з кого обирати – краще б не голосували взагалі – кажуть експерти. Низька явка – це теж показник протесту.

Залишити відповідь

Усі Новини

Вподобати Правда ТУТ