Україна щодня. Історія

Історія – 3 листопада


УРОЧИЩЕ САНДАРМОХ
В урочищі Сандармох за рішенням окремої трійки Ленінградського обласного управління НКВД СРСР розстріляно 265 в’язнів Соловецької тюрми особливого призначення. У списку «українських буржуазних націоналістів», страчених 3 листопада, Лесь Курбас, Микола Зеров, Микола Куліш, Матвій Яворський, Володимир Чехівський, Валер’ян Підмогильний, Павло Филипович, Валер’ян Поліщук, Григорій Епік, Мирослав Ірчан, Марко Вороний, Михайло Козоріс, Олекса Слісаренко, Михайло Яловий та багато інших представників національної інтелігенції. В період з 27 жовтня до 4 листопада 1937 року в урочище Сандармох розстріляли 1111 в’язнів так званого «першого соловецького етапу». Серед них — видатні майстри культури, вчені, державні діячі, священнослужителі з багатьох республік СРСР. Усі розстріляні були згодом реабілітовані й визнані жертвами сталінського терору.

ВИЗВОЛЕННЯ КИЄВА
Почалася Київська наступальна операція радянських військ. Осінній наступ мав велике стратегічне значення. Радянським військам вдалося розгромити дев`ять піхотних, дві танкові і одну моторизовану німецьку дивізію. Були знищені і захоплені знаряддя і міномети, літаки, танки і штурмові знаряддя. Але головним досягненням, безперечно, стало визволення Києва. Основна роль в ході цього наступу відводилася 1-му Українському фронту під командуванням генерала Ватутіна. Ще у вересні 1943 року радянські війська форсували Дніпро, захопивши плацдарми на правому березі. Двічі були зроблені спроби звільнити столицю України, і обидві виявилися провальними. Міцна оборона, створена німцями, перешкоджала досягненню мети. В результаті Ставка Верховного Головнокомандування прийняла важливе рішення про перегрупування військ 1-го Українського фронту. Паралельно вживалися заходи з його ретельного маскування і дезінформації німців. Радянські війська нарешті отримали перевагу над армією супротивника. Людські ресурси, техніка і бойовий настрій створили всі умови для того, щоб перемогти фашистів в цьому важкому бою. Так, 5 листопада, північно-західна частина Києва була зайнята 5-м танковим корпусом, а до ранку 6 листопада столиця України була звільнена.

ДЕНЬ РАКЕТНИХ СИЛ І АРТИЛЕРІЇ
В Україні відзначається День ракетних сил і артилерії. Заснування цього професійного свята сталася завдяки Указу Президента Леоніда Кучми від 31 жовтня 1997 року. До ракетних військ і артилерії належать з`єднання тактичних ракет і оперативно-тактичних ракет, підрозділи протитанкових ракет на управлінні і мінометні підрозділи, артилерійська розвідка, а також частини і з`єднання реактивної, протитанкової, гаубичної і гарматної артилерії. Їх призначення при веденні бою − поразка об`єктів протиповітряної оборони, танків, авіації, артилерії, протитанкових засобів супротивника та інших. Професійне свято усіх ракетників і артилеристів святкується щорічно офіцерами, прапорщиками, курсантами, військовослужбовцями на терміновій і на контрактній основі, працівниками оборонної промисловості, ветеранами ВС, війни та праці. Щороку з нагоди свята влаштовуються урочисті заходи, показові навчання, паради і стрільби. Цього дня звучать поздоровлення і вдячності від перших осіб країни, кращим військовослужбовцям вручаються нагороди і пам`ятні подарунки.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ