Україна щодня. Історія

Історія – 5 лютого


ЛЬВІВСЬКА СТАВРОПІГІЯ
5 лютого 1585 року за ініціативи кількох львівських купців та ремісників у місті було засновано Успенське ставропігійне братство. Зародком братства стало існуюче здавна об’єднання православних міщан – опікунів місцевої церкви Успіння Пресвятої Богородиці і Свято-Онуфріївського монастиря у львівському передмісті Підзамче. У 1585-му група українських міщан розробила статут Львівського братства і у січні 1586-го подала його на затвердження антіохійському патріархові Йоакиму IV Доу. Він встановив за братством право зверхності над іншими братствами та контроль за духовенством, у тому числі єпископами. Незабаром Львівське братство домоглося права ставропігії – непідлеглості місцевим православним єпископам. Активну участь у громадському житті Львівського братства брали Стефан та Лаврентій Зизанії, Памво Беринда, Іов Борецький та інші українські діячі культури та освіти. Львівське братство виступало на захист політичних прав львів’ян, намагалося створити самоврядування українського населення міста, незалежне від магістрату і польської влади. Протягом тривалого часу Львівське братство брало діяльну участь у боротьбі проти прийняття церковної унії, підтримувало тісні зв’язки з релігійними та культурними осередками в православних країнах. Братство спорудило Свято-Успенську церкву та дбало про її забезпечення іконами. Організувало у Львові шпиталь-притулок для убогих, надавало матеріальну допомогу своїм незаможним членам. Братству належала Львівська братська друкарня, його коштом утримувалася Львівська братська школа. У 1788 році австрійська влада ліквідувала Львівське братство, а з 1790 року його майно, у тому числі друкарня, перейшло до Ставропігійського інституту.

ТЕАТР МІМІКИ І ЖЕСТІВ
5 лютого 1969 року у Києві заснували Республіканський театр міміки і жестів для глухих «Райдуга». Першим керівником театру став Ісак Сапожников. Із 300 претендентів зі всього Радянського Союзу до трупи театру він зарахував лише 40. У 1997 році театр підпорядкували Українському товариству глухих. Сьогодні репертуар «Райдуги» налічує 14 спектаклів та концертних програм. Його актори грають у жанрі драми, балету, пантоміми, мюзиклу, вар’єте, цирку та виконують фольклорні танці. Усі вистави супроводжуються диктором та музичними композиціями. Постійними учасниками трупи театру сьогодні є 17 глухих професійних акторів, серед яких 6 – заслужені артисти України. Більшість вистав на сцені «Райдуги» були поставлені директором Культурного центру Українського товариства глухих Володимиром Гончаренком. За майже п’ятидесятирічну історію театр неодноразово ставав переможцем багатьох міжнародних фестивалів в Іспанії, Словаччині, Німеччині, у тому числі, і серед звичайних театрів. На сьогодні це єдиний в Україні театр, де грають професійні актори, які не чують. Усього у світі таких театри 3 – у США, Росії та Україні.

ЗВІЛЬНЕННЯ «ФАЇНИ»
5 лютого 2009 року сомалійські пірати звільнили вантажне судно «Фаїна», на борту якого перебувало 17 громадян України. Корабель потрапив у полон ще 25 вересня 2008 року під час рейсу з України до Кенії. З порту Октябрськ до Момбасу, згідно з офіційним контрактом, судно перевозило військову техніку: 33 українських танки Т-72, гранатомети, пересувні ракетні установки BM-1 Grad та боєприпаси. Окрім українців на борту перебували ще троє росіян та один латвієць. 30 січня 2009 року на одному з українських телеканалів відбулося пряме включення з судна. Його капітан розповів, що на «Фаїні» закінчується питна вода, 17 моряків живуть у каюті площею 12 кв. м, де температура повітря сягає 46 градусів за Цельсієм. Все це негативно впливало на психологічний стан та здоров’я моряків. Протягом майже 5 місяців тривали напружені перемовини з корсарами, які забажали викуп у 35 мільйонів доларів. Протягом усього цього часу «Фаїна» перебувала під наглядом кількох американських кораблів, які мали не допустити відвантаження військової техніки з судна.
В результаті, 4 лютого панамський судновласник заплатив піратам 3,2 мільйони доларів і понад 100 піратів, які перебували на кораблі, покинули його наступного дня. 13 лютого 2009 року екіпаж «Фаїни» повернувся додому.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ