Україна щодня. Історія

Історія – 6 лютого


АКАДЕМІК ВЕРНАДСЬКИЙ

6 лютого 1996 року Британська антарктична служба передала Україні свою станцію «Фарадей» на острові Галіндез Аргентинського архіпелагу поблизу західного узбережжя Антарктичного півострова. Ще у листопаді 1993 року Великобританія висловила бажання передати одній з «неантарктичних» держав свою станцію «Фарадей». Одним з претендентів стала Україна, адже після розпаду СРСР Росія відмовилася надати нашій країні доступ на радянські антарктичні станції. Не дивлячись на це, 26 жовтня 1993 року за наказом Президента Леоніда Кравчука було створено Центр антарктичних досліджень України, який очолив Петро Гожик. Вже у березні-квітні 1994-го Центр відрядив до Кембріджа своїх делегатів для ознайомлення з роботою БАС. В рамках цього візиту вони відвідали і станцію «Фарадей». У результаті, у серпні того ж року БАС підтвердила свої наміри щодо передачі українцям станції і запросила вчених до Антарктики для більш ґрунтовних досліджень. У цей же час відбулася 23-тя сесія Міжнародної організації з наукових досліджень в Антарктиці SCAR, на якій Україну зараховували до її повноправних членів. У грудні 1994-го на «Фарадей» прибувають українські вчені, які вивчають системи забезпечення станції, характер можливих наукових досліджень, обладнання, дизельне господарство і системи зв’язку. Наприкінці листопада 1995-го і у лютому 1996-го на «Фарадей» прибуває перша українська експедиція. А вже 6 лютого 1996 року на станції «Фарадей» спускають британський прапор, натомість на новій перейменованій станції «Академік Вернадський» підіймають український. Сьогодні на станції проводять океанографічні, біоресурсні, гідрометеорологічні, геолого-геофізичні та медико-фізіологічні дослідження, вивчають фізику полярного геокосмосу і сонячно-земних зв’язків.

СПІЛКА КІНЕМАТОГРАФІСТІВ УКРАЇНИ
6 лютого 1958 року створена Спілка кінематографістів України. Нова організація стала регіональним осередком Союзу кінематографістів СРСР. У 1963 році відбувся перший з’їзд Спілки, на якому обрали керівництво СКУ на чолі з Тимофієм Левчуком, а також прийняли статут організації. Для плодотворної роботи у межах Спілки були організовані структурні підрозділи: мистецької, науково-популярної та хронікально-документальної кінематографії, кінодраматургії, кінокритики, науки і техніки, історії і теорії кіно та інші. У 2000 році Спілка отримала статус національної. Сьогодні до її складу входять Одеське та Кримське відділення, а також 15 осередків в обласних центрах країни. Окрім того, Спілка заснувала «Гільдію кіноакторів України», «Гільдію кінооператорів України», творчо-виробниче підприємство «Просвітницьке кіно України», кіностудії «Лавра», «Кінематографіст», «Контакт» тощо. Щороку вона активно приймає участь у проведенні в Україні різноманітних кінофестивалів, серед яких «Відкрита ніч», «Стожари», «Пролог», «Молодість» «Крок» та багато інших.

МИКОЛА ЗЕЛІНСЬКИЙ
6 лютого 1861 року народився хімік-органік, винахідник протигазу Микола Зелінський. Навчався в Рішельєвській гімназії в Одесі, де і зацікавився природничими науками. Закінчив фізико-математичний факультет Новоросійського університету, стажувався у Геттінгенському університеті у Німеччині. У 1888-му молодий учений повернувся до Одеси і став приват-доцентом Новоросійського університету, а вже за три роки захистив докторську дисертацію, яка стала першим в Російській імперії значним дослідженням зі стереохімії. У 1893-му Зелінського запросили професором на кафедру органічної й аналітичної хімії Московського університету, де він створив одну із найкращих лабораторій. У 1911 році на знак протесту проти втручання уряду у життя університету, Микола Зелінський з групою прогресивних професорів покинув заклад і переїхав у Петербург. У Петербурзі Зелінський очолив Центральну лабораторію Міністерства фінансів та викладав у Політехнічному інституті. Під час першої світової війни, коли застосовувались бойові отруйні речовини, професор Микола Зелінський розробив вугільний протигаз, який допоміг зберегти життя тисячам солдатів. У 1917-му Зелінський повернувся в Московський університет. Учений був одним із засновників Інституту органічної хімії Академії наук СРСР. Саме він організовував і очолив хімічний сектор Всесоюзного інституту експериментальної медицини. У 1930-тих роках Зелінський розв’язав нагальну для народного господарства проблему виробництва синтетичного каучуку. Великою заслугою професора перед наукою є також створення всесвітньо відомої школи хіміків-органіків, куди ввійшли Верещагін, Баландій, Кочетков, Казанський, Несміянов, Лавровський та інші.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ