Україна щодня. Історія

Історія – 7 лютого


ПЕРША КНИГА
7 лютого 1483 року у Римі вийшла робота ректора Болонського університету Юрія Дрогобича «Прогностична оцінка поточного 1483 року». Вона стала першою у світі надрукованою книгою українського автора. Це був астрологічний трактат, написаний латинською мовою. На думку вчених, книга вийшла накладом у кількасот примірників з друкарні Еухаріуса Зільбера. Проте до наших днів дійшли лише два примірники, які сьогодні зберігаються у бібліотеках Ягеллонського університету у Кракові та богословського факультету Тюбінґенського університету в Німеччині. За змістом робота Юрія Дрогобича являє собою астрологічний календар. Автор намагається передбачити земні події у 1483 році на основі аналізу розташування зірок і дослідження різних небесних явищ. В результаті, йому вдалося з точністю до години і хвилини визначити час двох майбутніх місячних затемнень і фаз Місяця впродовж усього 1483 року. Окрім того, у своєму трактаті автор використав багато відомостей з географії та політики. Текст рясніє цитатами із творів сучасних йому авторитетних західноєвропейських науковців. На думку істориків, «Прогностична оцінка поточного 1483 року» повністю відповідає вимогам і рівню друкованих робіт європейських авторів того часу.

ОДЕСА
7 лютого 1795 року за наказом імператриці Катерини ІІ порт Хаджибей було перейменовано в Одесу. Вперше згадки про поселення на території сучасного міста зустрічаються ще в історичних документах ХV століття. Проте справжнє місто-фортецю Єні-Дунья поряд з Хаджибеєм побудували турки у 1760-х роках. Воно розташовувалося на сучасному Приморському бульварі між Потьомкінськими сходами та Воронцовським палацом. У вересні 1789-го під час російсько-турецької війни війська генерала де Рібаса штурмом оволоділи містом. У 1794 році Катерина ІІ наказала побудувати на місті фортеці військову гавань з купецькою пристанню. Саме з того часу розпочалося активне спорудження і розвиток Південної Пальміри. Плануванням міста займався відомий голландський інженер і архітектор Франц Деволан. Вже у 1795 році місцевий порт прийняв перші кораблі. Завдяки зручному розташуванню у місті швидко збільшилася кількість населення, а основним видом зайнятості перших одеситів стала торгівля. За прикладом інших міст Чорноморського узбережжя з давніми грецькими назвами Хаджибей перейменували в Одесу. А вже за 100 років Одеса стала четвертим після Санкт-Петербурга, Москви і Варшави містом Російської імперії.

МИКОЛА МАРКЕВИЧ
7 лютого 1804 року народився український історик, етнограф, фольклорист, поет і композитор, «перший український енциклопедист» Микола Маркевич. Навчався в Петербурзі у «Благородному пансіоні». Перший вірш Маркевича надрукували у журналі «Невскій зритель» у 1820 році, а вже у 1831-му вийшла його перша книга – «Украинские мелодии. Сочинение Николая Маркевича». Микола Маркевич займався дослідницькою роботою, збирав історичні документи Козацької Доби з метою створення першого українського енциклопедичного словника. Протягом 10 років Микола Маркевич створив понад 100 тисяч статей для словника, систематизувавши це в алфавітному порядку у 30-ти величезних зошитах. Обсяг його роботи підготовлений до публікації становив 11 томів по 600 сторінок кожна книга. У 1842-43 роках у Москві вийшли друком дослідження Миколи Маркевича «Історія Малоросії» у 5 томах. У 1847 Маркевич поклав на музику вірш Тараса Шевченка «Нащо мені чорні брови», а Шевченко присвятив Миколі Маркевичу вірш «Бандуристе, друже сизий». Микола Маркевич був відомим колекціонером старовинних історичних документів. Він створив історичний архів з рідкісними стародруками, історичними манускриптами, гетьманськими універсалами, листами видатних діячів України й Росії та етнографічними конспектами. Його архів налічував 12 тисяч рукописів, майже половину з яких Маркевич устиг класифікувати, системно описати і ввести до каталогу. Помер український етнограф і фольклорист у 1860 році, залишивши нащадкам унікальні по своїй національній, культурній, а також історичній значущості роботи.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ