Україна щодня. Історія

Історія – 8 лютого


«ПОВЧАННЯ» МОНОМАХА
8 лютого 1106 року князь Володимир Мономах завершив написання «Повчання» – першого в Давній Русі дидактично-художнього твору. З одного боку, цей жанр був досить поширеним в Античності, проте в українській історії це був перший зразок світської проповіді. Відомості про цю працю Мономаха науковці вперше знайшли у Лаврентіївському списку «Повісті минулих літ». Подавалося кілька неповних частин без закінчення, а в інших трьох списках про твір не згадувалося взагалі. Окремо текст «Повчання» вперше надрукував граф Олексій Мусін-Пушкін у 1793 році. Літопис-автобіографія Мономаха за змістом поділяється на 3 частини. У першій, або власне повчанні, автор дає настанови своїм дітям: вчить їх бути розумними, відстоювати інтереси батьківщини, не затівати князівських міжусобиць, поширювати у країні освіту, сприяти доброчинності. Всі ці настанови Мономах підкріплює прикладами із власного життя: розповідає про військові походи, принципи державного управління. Ці приклади становлять другу частину твору. Третя частина являє собою лист князя своєму двоюрідному брату Олегу Святославовичу.

АСКАНІЯ-НОВА
8 лютого 1921 року Рада Народних Комісарів УСРС прийняла декрет про заснування на місці народного парку Асканія-Нова державного степового заповідника. Перший приватний заповідник Асканія-Нова у Херсонській області ще у 1898-му заснував поміщик Фрідріх Фальц-Фейн. Спочатку там з’явилися вольєри для тварин, а згодом розбили ботанічний сад. 1 квітня 1919 року РНК УСРСР проголосила Асканію-Нову природним заповідним парком, а у 1921-му – заповідником. При ньому створили науково-степову, фітотехнічну та зоотехнічну станції, значно збільшили зоопарк і розширили ботанічний сад. У 1983-му заповідник реорганізували у біосферний заповідник, а за рік включили у перелік Міжнародної мережі біосферних заповідників ЮНЕСКО. Площа заповідника складає більше 33 тисяч га, 11 з яких — «абсолютно заповідна» степова зона. Науковці нарахували в Асканії-Новій близько 480 вищих рослин, 1155 видів членистоногих, 7 різновидів земноводних та плазунів та 18 видів ссавців. Щороку в заповідник прилітає понад 270 видів птахів. До «Червоної книги України» занесені 13 видів вищих рослин, 3 види грибів та 4 – лишайників. Окрім того, в Асканії-Нові знаходиться один з найбільших у південній Україні штучно вирощених лісів, ботанічний сад, акліматизаційний зоопарк та орнітопарк.

ПАРТНЕРСТВО ЗАРАДИ МИРУ
8 лютого 1994 року Україна підписала з НАТО договір «Партнерство заради миру». Участь у цій програмі надала Україні можливість активно співпрацювати з Північноатлантичним Альянсом, не стаючи її членом. Програма «Партнерство заради миру» була прийнята у січні 1994-го в Брюсселі під час зустрічі глав держав та урядів країн-членів НАТО. Передбачалося, що вона дасть змогу Альянсу співпрацювати зі своїми партнерами у галузі військової безпеки. Метою програми проголошувалося зміцнення стабільності та безпеки у Європі. Вже наступного року Україна вперше делегувала своїх офіцерів зв’язку до штаб-квартири НАТО у Брюсселі та Координаційного центру партнерства у Монсі, Бельгiя.
Участь України у програмі «Партнерство заради миру» дає вітчизняній військовій галузі величезний потенціал для розвитку, а також відкриває доступ до досвіду інших країн-учасниць. Сьогодні Україна активно співпрацює з НАТО, зокрема, щороку проводяться спільні військові навчання.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ