Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 1 листопада


  • ЛИСТОПАДОВИЙ ЧИН

1918 року о четвертій годині ранку у Львові відбувся «Листопадовий чин». Організація перевороту належала Українській Національній Раді, яка для здійснення свого плану залучила сили Українських січових стрільців на Волині та у Королівстві Галичини. Метою перевороту було встановлення влади Української Держави, згодом перейменованої на Західноукраїнську народну республіку, на територіях, на які претендувала УНР. Результатом «Листопадового чину» у Львові стало утворення Української Держави загальною площею у 70 тисяч км². Вже 9 листопада 1918 року був сформований уряд Української Держави під назвою Державний Секретаріат. 13 листопада 1918 року Українській Державі дали нову назву − Західноукраїнська народна республіка. Незадоволення Польщі виникненням ЗУНР призвело до розв`язання українсько-польської війни для захоплення Галичини 1918-1919 років.

  • «ДИНАМО»: ПОЧАТОК

1927 року було створено київський футбольний клуб «Динамо» – найстаріший професійний клуб Києва. Ще у травні міжвідомча комісія зі справ союзів Київського округу та громадських організацій офіційно зареєструвала Статут Київського пролетарського спортивного товариства «Динамо». Найпершу згадку у пресі про клуб «Динамо» можна знайти на сторінках газети «Вечірній Київ» від 5 квітня 1928 року. До складу команди увійшли чемпіони міста та футболісти зі збірної команди міста Києва.

Перша офіційна гра клубу відбулася 1 липня 1928 року проти збірної команди Білої Церкви. Вже на п`ятій хвилині гри динамовці забили гол супротивникам, та все ж програли з рахунком 1:2. На сьогоднішній день київський футбольний клуб «Динамо» приймає участь у українській Прем`єр-лізі. «Динамо» є єдиним клубом, що зміг провести усі сезони в найвищій лізі Радянського Союзу, а згодом і України. Це найтитулованіша команда України, яка має 2 Кубки володарів кубків, 1 Суперкубок УЄФА, 5 Суперкубків України, 9 національних Кубків та 13 чемпіонських титулів. Окрім цього, за радянських часів клуб «Динамо» став володарем 3 Суперкубків СРСР, 9 Кубків СРСР та 13 чемпіонських титулів, що зробило «Динамо» найтитулованішою командою з усієї історії радянського футболу.

  • ДНІПРОВА ЧАЙКА

1861 року народилася Людмила Березіна – українська письменниця, яка творила під псевдонімом Дніпрова Чайка. Закінчила Одеську гімназію, займалася приватним викладанням шкільних дисциплін, працювала вчителькою в сільських школах Херсонщини. З раннього віку Людмила пише вірші. У 1885 році в одеському альманасі «Нива» публікують два вірші починаючої поетеси «Вісточка» і «Пісня», а також оповідання «Знахарка». Літературні критики дають високу оцінку творчому потенціалу Дніпрової Чайки. Вона працює в різних жанрах: п`єса, вірш, оповідання, казка, нарис, лібрето. Основним напрямком її творчості стає важка сільська доля, проблеми життя інтелігенції, перші враження про революцію 1905 року. У 1885 році Дніпрова Чайка переїжджає в Херсон. Сюди призначений її чоловік, Феофан Василевський, український громадський діяч, письменник та публіцист.

У Херсоні Василевський займає пост губернського статиста. Починаючи з 1885 року письменниця публікується в періодичних виданнях Західної України, випускає поетичні цикли «Мирські малюнки», «Тінь нестворених створінь», «Два птахи», «Морське серце», «Тополя». Твори Дніпрової Чайки дуже характерно передають дух селянського побуту того часу. Значна частина творчої спадщини призначена дітям. Людмила писала дитячі казки, вірші, оперні лібрето. Це «Коза-дереза», «Весна-красна», «Пан Котський». Протягом довгих років Дніпрова Чайка тісно працювала з Миколою Лисенком, засновником української музичної культури. У 1909 році письменниця важко захворіла та виїхала на лікування до Одеси. Хвороба не відступала, Людмила навіть не могла писати, та у 1918 році хвороба переходить у стан ремісії. У 1927 році письменниця померла, похована на Байковому цвинтарі в Києві. У 2013 році ім`я Дніпрової Чайки присвоєно Херсонській дитячій обласній бібліотеці.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ