Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 11 вересня


  • ЖЕРТВАМ ГОЛОДОМОРУ

11 вересня 1993 року у Києві на Михайлівській площі було відкрито пам’ятний знак жертвам Голодомору 1932-1933 років, однієї з найбільших глобальних трагедій в історії українського народу. Пам’ятний знак символізує собою хрест, матір-берегиню, як символ України, з опущеними від розпачу руками і дитиною на грудях. До підніжжя насипано землю, привезену з усіх областей України та АР Крим.

Авторами пам’ятного знаку стали скульптор Василь Перевальський та архітектор Микола Кислий. Пам’ятники жертвам Голодомору в Україні 1932-1933 років встановлені у багатьох містах і селах України, а також за кордоном. Перший у світі пам’ятник жертвам Голодомору було встановлено 1983 року у Едмонтоні за ініціативи громадян Канади, переважно українського походження. Його автор – монреальський скульптор Людмила Темертя, мати якої пережила Голодомор.

  • НАЦІОНАЛЬНИЙ ХОР ІМЕНІ ВЕРЬОВКИ

11 вересня 1943 року Рада Народних Комісарів УРСР підписала Постанову про створення державного академічного українського хору імені Григорія Верьовки. Григорій Гурійович Верьовка, ім`я якого колектив носить з 1965 року, був першим керівником та організатором колективу. У цьому ж році колективу було надано статус заслуженого, а у 1997 році присвоєно звання національного.

З 1965 року колектив очолив Анатолій Авдієвський, за керівництва якого було створено безліч блискучих програм українських народних пісень, щедрівок і колядок. Також уперше до народного хору було введено жіночі академічні голоси, що значно розширило діапазон виконавських можливостей хору. Сьогодні Національний заслужений академічний український народний хор України імені Верьовки налічує понад 150 учасників, а у репертуарі – понад 1000 творів.

  • ПАВЛО ГРАБОВСЬКИЙ

11 вересня 1864 року народився видатний український поет – Павло Грабовський. Навчався у Харківській духовній семінарії, де самотужки ґрунтовно ознайомився з художньою класикою, проявляв зацікавлення політичною літературою, тягнувся до обговорення актуальних суспільних проблем. За зв’язки з харківським гуртком народницької організації «Чорний переділ», поширення забороненої літератури Грабовський був заарештований і виключений із семінарії, а потім висланий на 2 роки під нагляд поліції за місцем народження.

Загалом з 38-ми років свого короткого життя 20 років Павло Грабовський провів в ув’язненні і засланні, його засуджували зокрема за поширення політичної літератури та участь у складанні й розповсюдженні «Заяви російського уряду» проти звірячої розправи над ув’язненими 22 березня 1889.

Проте, й у таких умовах Грабовський не залишає літературної роботи, готує до видання зібрання творів, пише нові вірші. Павло Грабовський також здійснив величезну роботу як перекладач – у підготовленій, але не виданій збірці «Хвиля» вміщено переклади поетичних творів із 25 літератур світу.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ