Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 12 березня


МИТРОПОЛИТ ПЕТРО МОГИЛА
12 березня 1633 року польський король Владислав IV затвердив Петра Могилу новим митрополитом Київським і Галицьким замість Ісаї Копинського. Вже 28 квітня того ж року у братській церкві у Львові відбулося його висвячення і Могила офіційно обійняв нову посаду.
Сходження Петра Могили на митрополичий престол розпочалося ще за часів його навчання у Львівській братській школі. У 1625 році 29-річний Могила постригся у ченці Києво-Печерського монастиря, а вже за 2 роки став архімандритом Печерської лаври.
Протягом наступних років він постійно опікувався справами православної віри, будував і реставрував храми, відкривав недільні школи, заснував у Києві колегію, видавав книжки. Але архімандриту довелося жити у складні часи, коли на українських теренах діяла Берестейська унія, і тому все своє життя він присвятив примиренню уніатів і православних.
Отож, коли у 1633 році у Кракові зібрався сейм, на якому обирали нового короля Речі Посполитої, від київського духівництва на збори поїхав саме Могила. На меті він мав, перш за все, повернути православним втрачені привілеї, у тому числі і Софію Київську, а також відмінити усі акти, які обмежували права православних вірян і духівництва.
Аби здобути якнайбільше голосів під час виборів нового короля, Владислав IV погодився на вимоги Могили і одразу після свого коронування поставив самого Петра Могилу митрополитом Київським і Галицьким. За його перебування на цьому посту до 1647 року почалося активне відродження Православної Церкви ї її святинь, а Київ став справжнім центром православної віри.

ПАЛАЦ «УКРАЇНА»
12 березня 1970 року у Києві офіційно було здано в експлуатацію один з найбільших концертних залів у країні палац «Україна». Офіційне ж відкриття центру культури та мистецтв відбулося у квітні.
Унікальна будова палацу у формі трапеції була розроблена архітекторами Жилицьким Вайнером під керівництвом автора проекту Євгенії Маринченко. За цю роботу вони отримали Державну премію імені Т.Г. Шевченка.
Сьогодні будівля вміщує у собі більше 300 приміщень, включаючи концертний зал на 3714 місць і величезну сцену, на якій можуть вміститися ще 1,5 тисячі осіб, величезний банкетний зал площею 110 кв. метрів, прес-центр, зал переговорів та інше.
Кожного місяця тут проходять найважливіші культурні загальнодержавні та міжнародні громадсько-політичні заходи, проводяться концерти вітчизняних музикантів та танцюристів, а також світових зірок шоу-бізнесу. У квітні 1998 року палацу «Україна» присвоїли статус національного.

ВОЛОДИМИР ВЕРНАДСЬКИЙ
12 березня 1863 року народився український філософ, природознавець, засновник геохімії, біогеохімії та радіогеології Володимир Вернадський. Закінчив фізико-математичний факультет Петербурзького університету, працював в складі експедицій та займався дослідженнями в лабораторіях закордоном, став професором Московського університету.
Володимир Вернадський – організатор і перший голова Української Академії наук, засновник науки біогеохімії. Численні його роботи присвячені дослідженням атмосфери, гідросфери, земної кори, мінералів, проблем радіогеології.
Помер видатний вчений в 1945 році від інсульту. Іменем Вернадського названі університети та бібліотеки. На згадку про нього названі два мінерали «вернадіт» і «вернадскіт». Ім’ям видатного вченого названо астероїд № 2809 та гірський хребет в Антарктиді.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ