Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 12 липня


  • ОСТРОЗЬКА БІБЛІЯ

12 липня 1581 друком вийшла «Острозька Біблія» Івана Федорова, котра була надрукована за кошти князя Острозького. Це стало першим повним друкованим виданням всіх книг Святого Письма церковно-слов`янською мовою, підготовлене гуртком учених при Острозькій школі. Біблія була надрукована на 628 аркушах, її прикрашали численні заставки, кінцівки та ініціали. Окрім того, у виданні містилися передмова Костянтина Острозького, де він тлумачить виникнення тексту, та друга віршована передмова Григорія Смотрицького, де він вмістив похвалу видавцеві та його гербові, а також післямова самого видавця.

Науковці вважають, що «Острозька Біблія» відіграла важливу роль у боротьбі проти наступу католицької церкви на православ`я, адже І. Федоров зібрав церковно-слов`янські та грецькі списки з церков та монастирів усього православного Сходу: з Рима до Острога привезли Список Біблії, з Москви – копію повної Біблії Новгородського архієпископа Генадія з 1499 року.

За підрахунками вчених, в 1581 році було надруковано 1500–2000 примірників. До наших днів дійшло 250 цих досконалих зразків друкарського мистецтва України кінця ХVI ст., 18 з них зберігаються у Національній бібліотеці України імені Володимира Вернадського.

  • ЗАБОРОНА ЕКСПОРТУ

12 липня 1719 року Петро І своїм указом заборонив експорт з України будь-яких товарів на Захід. Цією забороною царський уряд намагався посилити залежність економіки України від царської імперії, аби взагалі знищити вільну торгівлю в своїй колонії. В роки перебування на престолі Петра І були проведені реформи в усіх областях державного життя Російської імперії. Перш за все, він, наслідуючи західноєвропейські країни, перейняв абсолютистську монархічну систему управління, коли колонії перебувають під соціально-економічним гнітом.

Перш за все, така політика торкнулася України, ресурси якої почали експлуатуватися найрізноманітнішими способами. Цар вирішив залишити Україну без будь-яких ознак самостійного економічного організму. Перш за все, ця заборона торкнулася експортерів зерна. Їм відтепер дозволялося вивозити свій товар лише до північних портів Росії.

Окрім того, вводилася державна монополія на багато товарів, часто практикувалося перекуповування різноманітних товарів лише у російських купців. Влада неодноразово визначала різноманітні торги, ярмарки, а особливо порти в Росії, де саме могли торгувати українці.

  • СЕРГІЙ УТОЧКІН

12 липня 1876 року народився Сергій Уточкін – видатний спортсмен-авіатор, один з перших вітчизняних льотчиків, велогонщик, яхтсмен, боксер, футболіст. Народився в Одесі, навчався в одеській Рішельєвській гімназії. 15 березня 1910 року в Одесі здійснив свій перший політ, 21 і 24 квітня 1910 року літав у Києві. Відповідно до деяких джерел, за свою кар’єру Сергій Ісайович здійснив близько 150-ти польотів на аероплані у 70-ти містах світу. За іншими ж даними, лише впродовж трьох років Сергій Уточкін побував у 600 великих і малих містах Російської імперії, де здійснював польоти на аероплані.

Уточкін став першим льотчиком Азербайджану. А також брав участь у Першому всеросійському святі повітроплавання, де разом з Єфімовим вони виграли майже усі змагання. Член Одеського британського атлетичного клубу, Одеського аероклубу й Імператорського Чорноморського яхт-клубу. Сергій Уточкін був одним з перших вітчизняних футболістів. Він заснував в Одесі дві футбольні команди та був капітаном однієї з них. У футбол грав до 1910 року. 2016 року відповідно до закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарного режимів та заборону пропаганди їхньої символіки» на його честь було прейменовано колишній Колгоспний провулок.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ