Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 13 червня


-ВІДСТУП ЗА ЗБРУЧ

13 червня 1920 року під тиском Першої кінної армії червоноармійців під командуванням Семена Будьонного армія УНР була змушена залишити укріплені позиції на Лівобережжі та відступити за річку Збруч. Цей відступ зіграв неабияку роль у ході всієї Польсько-радянської війни, метою якої була одна з перших спроб поширення соціалістичної революції по всьому світу.

Розпочавшись ще у квітні 1920, Польсько-радянська війна на перших етапах призвела до переваги армії УНР, яка діяла разом з поляками. Звільнивши Житомирщину, Бердичів та Козятин від Червоної армії, вже 7 травня союзники увійшли до Києва. Однак, успішний наступ на Київ не спричинив всенародного антибільшовицького повстання, а ворог, тим часом, починав запроваджувати контрнаступальні операції. І вже червневий наступ військ Південно-Західного фронту забезпечив перехід ініціативи до більшовиків. Концентрація великої маси кінноти в районі Умані виявила плани Червоної армії. Отож, польсько-українська армія була змушена перейти до оборони, нашвидкуруч ставлячи дротяні загороди. Червона армія на чолі з Будьонним розпочала активні бойові дії у напрямі Київського плацдарму союзників.

Проте до 12 червня спроби червоноармійців змусити противника відступити так і не мали успіху, поки 13 червня польські війська самі не почали відходити, чим змусили і армію УНР відступити на захід за Збруч. Проте це була тільки тимчасова перемога більшовиків, адже вже у серпні кіннота Будьонного була повністю знекровлена, а вже у березні 1921 року між Польщею, УРСР та РРФСР було укладено Ризький мирний договір, який, на жаль, для самих українців нічого доброго не приніс.

-АКЦІЇ ПРОТЕСТУ У ЛЬВОВІ

13 червня 1988 року вперше в Україні, яка на той час ще перебувала у складі Радянського Союзу, відбулися багатотисячні акції протесту, викликані забороною влади провести установчі збори Товариства української мови імені Т.Г. Шевченка. Наприкінці 1987-го в Україні почалися перші виступи інтелігенції, невдоволеної повільними темпами «перебудови». Того ж року група письменників, серед яких був Олесь Гончар, Дмитро Павличко, Іван Драч та Сергій Плачинда, виступила з різкою критикою мовної ситуації в республіці, вимагаючи урядових заходів для розширення сфери вживання української мови. Це призвело до конфлікту між письменниками і консерваторами з оточення першого секретаря ЦК Компартії України Володимира Щербицького.

Проте особливо бурхливо події почали розвиватися у Західній Україні, особливо у Львові. У червні тут пройшли перші несанкціоновані мітинги, в яких взяли участь десятки тисяч людей. Приводом для цих акцій протесту стала заборона місцевої влади провести у місті установчі збори новоутвореного Товариства української мови імені Т.Г. Шевченка на чолі з Романом Іваничуком. Це було перше потужне регіональне Товариство рідної мови.

Проте насправді у цього товариства була вже досить давня історія, адже це була відроджена львівська «Просвіта», заснована у 1868-му і вже у 20 столітті заборонена радянською владою. Ці мітинги історики недарма вважають одним із кроків українського суспільства до здобуття державою незалежністю, адже вже 26 березня 1989 року саме у Львові на мітингу вперше замайорів синьо-жовтий прапор.

-МАРКО ЧЕРЕМШИНА

13 червня 1874 року народився український письменник і громадський діяч Марко Черемшина. Навчався у Коломийській гімназії та на правничому факультеті Віденського університету. Свій перший твір-драму «Несамовиті» Черемшина надіслав на конкурс, оголошений львівським журналом «Зоря». Хоч драма була оцінена рецензентами позитивно, вона ні в друк, ні на сцену не потрапила, текст її загубився, збереглося лише два уривки чорнового автографа.

Перше оповідання «Керманич» вийшло 1896 року у газеті «Буковина», а упродовж 1900-01 років у львівському «Літературно-науковому віснику» і чернівецькій «Буковині» була надрукована низка оповідань, які склали першу книгу письменника – «Карби». «Новели з гуцульського життя». Саме ця книга відразу поставила Марка Черемшину на одне з чільних місць серед українських новелістів початку 20 століття. Після «Карбів» у творчості Черемшини залягла довготривала перерва, по якій з 1919 почали з’являтися його оповідання, присвячені руїні галицького села, спустошеного подіями Першої світової війни: «Село вигибає», «Бодай їм путь пропала», «Перші стріли» тощо. Третій тематичний цикл становлять оповідання Черемшини, писані про життя селянства під гнітом польської влади.

Загалом, літературний доробок Черемшини становить близько 60 творів. Марко Черемшина раптово помер після відвідин могили батька у 1927 році. Нині в Кобаках у рідній хаті письменника створено музей. У Снятині заснований і функціонує літературно-меморіальний музей Марка Черемшини, також споруджено пам’ятник-погруддя.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ