Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 13 листопада


  • ЗАХІДНО-УКРАЇНСЬКА НАРОДНА РЕСПУБЛІКА

13 листопада 1918 у Львові Українська Національна Рада ухвалила тимчасовий Основний закон, в результаті чого була проголошена ЗУНР, яка охопила територію Галичини, Закарпаття і Буковини. Крім конституційних основ був затверджений герб новоспеченої держави і прапор. Президентом був обраний Євген Петрушевич. 70% населення ЗУНР складали українці. Національним меншинам гарантували права нарівні з усіма. Були створені централізована система управління і регулярні війська, а також зроблені спроби для виведення економіки з кризи шляхом введення монополії на продаж товарів першої необхідності.

Запроваджувалася національна валюта – гривня, українська мова набула статусу державної. Польська держава Західно-Українську Народну Республіку в буквальному сенсі сприйняла в багнети. Яблуком розбрату стала Східна Галичина. В результаті чого вже в листопаді були захоплені Львів, Перемишль і багато інших повітів. ЗУНР не змогла зберегти свою незалежність і домогтися вільного демократичного розвитку. Проіснувавши 257 днів, вона була розділена між Польщею, Чехословаччиною і Румунією.

  • ДИРЕКТОРІЯ УНР

13 листопада 1918 було створено найвищий орган державної влади – Директорія Української Народної Республіки. Та на зміну гетьманату прийшла Директорія, яка відновила закони УНР. На чолі Директорії стояли такі відомі особистості, як Володимир Винниченко і Симон Петлюра. Але ситуація була складною – більшовицька армія наступала з одного боку, а війська Антанти – з іншого. Проводити послідовну державну політику у такому становищі було справою непростою. А радикальні заходи, вжиті на адресу поміщиків, перекривали усілякі зрушення в налагодженні контактів з діючою інтелігенцією. Невідомо, як би склалася доля Директорії в подальшому, якби з самого початку не були ущемлені права промислової та аграрної буржуазії, позбавлених виборчих прав. І виходило, що у внутрішній політиці Директорія зазнала повне фіаско. Міжнародні відносини складалися більш вдало. Українську Народну Республіку визнали Угорщина, Чехословаччина, Італія, Голландія. А ось з країнами Антанти, Польщею та більшовицькою Росією домовитися не вийшло. Результат не змусив себе чекати, тому що незабаром Київ був узятий в кільце, а радянська влада знову встановлена на території України, виключаючи західні області.

  • ОСТАП ВИШНЯ

13 листопада 1889 народився класик сатиричної прози Остап Вишня. Навчався в Київській військово-фельдшерській школі, але медична кар`єра не приваблювала молодого Остапа, тож по закінченню Київського університету він поринув у літературну діяльність. З 1918 року служив у військових частинах Армії УНР. Активно писав гуморески, і це виходило у нього напрочуд успішно. Кажуть, що сам Микола Скрипник захоплювався його творчістю. Першим твором Остапа Вишні став фейлетон «Демократичні реформи Денікіна». Письменник також займався громадською діяльністю – він був членом організацій «Плуг» і «Гарт». У 1933 році Остапа Вишню відправляють у табори за звинуваченням у тероризмі та контрреволюційній діяльності. Звільнившись за 10 років, Остап Вишня повертається до літератури. Першою післятаборною сатирою стала «Зенітка». Після завершення військових дій письменник стає одним з редакторів журналу «Перець». Радянський уряд надав Вишні квартиру в будинку письменників і у 1955 році його реабілітував. Помер Остап Вишня в 1956 році, похований на Байковому кладовищі.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ