Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 13 серпня


  • БИТВА ПІД ПИЛЯВЦЯМИ

13 серпня 1648 відбулася переможна битва української козацької армії, очоленої гетьманом Богданом Хмельницьким, проти військ Речі Посполитої під Пилявцями (тепер — село Пилява Старосинявського району Хмельницької області). Українська армія захопила всю ворожу артилерію (92 гармати) та величезний обоз із матеріальними цінностями. Загальна вартість трофеїв перевищувала 7 млн злотих. Блискуча перемога української армії у Пилявецькій битві мала велике воєнно-політичне значення.

В результаті Пилявецької битви армію Речі Посполитої було розгромлено, повністю звільнено Волинь і Поділля, утворилися сприятливі умови для визволення всіх західноукраїнських земель. Після перемоги під Пилявцями шляхту Речі Посполитої в Україні ще довго глузливо називали «пилявчиками».

  • АРЕШТ ХВИЛІ

13 серпня 1937 року НКВС було заарештовано голову державного відділу мистецтв України Андрія Ананійовича Хвилю-Олінтера. Андрій Хвиля (справжнє прізвище − Олінтер) був видатним державним, політичним, громадським діячем, публіцистом та літературознавцем.

Працював на відповідальних державних та партійних посадах. З 1927 року по 1937 був членом Оргбюро ЦК КП(б)У та ЦК. З 1933 по 1936 рік − першим заступником наркома освіти УСРР, а з 1936 року по 1937 − начальником Управління у справах мистецтв при РНК УСРР та у ті ж роки − директором Інституту українського фольклору, етнографії та мистецтвознавства АН УСРР.

Андрієм Хвилею було написано більш ніж 70 брошур, книг та статей, темою яких було висвітлення тогочасних напрямів і тенденцій в українській літературі. У 1936 році Андрія Хвилю було безпідставно репресовано, у 1937 році − заарештовано та засуджено до розстрілу, а у 1938 році − страчено. На сьогодні Андрія Хвилю повністю реабілітовано посмертно.

  • ГАННА ВАЛЕНТИНОВИЧ

13 серпня 1929 року народилась Ганна Валентинович, активний член українського та польського визвольного руху, лідер профспілкового руху Польщі, «Мати Солідарність». Валентинович походить з родини нащадків Северина Наливайка. У 1939 році родина була змушена емігрувати до Польщі і аж до розпаду СРСР Ганна не мала можливості спілкуватись з рідними в Україні. У Польщі Валентинович працює на Гданській корабельні, стає активним профспілковим діячем. Бере участь у робочих протестних мітингах, що призводить до арешту та річного ув’язнення.

Ганна стає авторитетним лідером партії «Солідарність» та вірним соратником Леха Валенси. В політичних колах їй дають прізвисько «Мати Солідарність». Після розвалу СРСР Валентинович вперше приїжджає на батьківщину, де зустрічається з родиною. Тепер її знають і в Україні. За участь у польському визвольному русі у 2005-му Валентинович нагороджена медаллю «Свободи», а у 2006-му – удостоєна найвищої нагороди Польщі – ордена Білого Орла. Життя Ганни Валентинович трагічно обірвалось у 2010-му в авіакатастрофі літака польського президента Леха Качинського під Смоленськом.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ