Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 14 червня


-БИТВА ПІД БОРУШКІВЦЯМИ

14 червня 1792 року під Борушківцями на Житомирщині відбулася одна з головних битв у ході «Війни на захист Конституції», яка закінчилася перемогою росіян. У 1791 році у Польщі була проголошена нова Конституція, яка значно зміцнювала центральну владу у країні. Викликавши значне обурення серед населення, згодом вона призвела до створення конфедерації з числа магнатів для боротьби з королем Станіславом, яку підтримала імператриця Катерина ІІ.

Закінчивши війну з турками, російській армії у травні 1792-го було наказано зайняти територію Правобережної України та Литви. На Правобережжя корпуси російської армії вступили в ніч з 18 на 19 травня. Одразу після цього війна перетворилася на постійний відступ коронної армії Понятовського.
12 червня поляки відступили під Любар і стали коло нього табором, очікуючи на підкріплення. Після отримання інформації про шлях Юзефа Понятовського російський командувач генерал Михайло Каховський наказав двом козацьким полкам під проводом Орлова і частині кавалерії на чолі з Тормасовим атакувати поляків під Борушківцями.

Наказ російські частини виконали миттєво, знищивши тил польського обозу. Але польська кіннота витримала перший натиск росіян, після чого відступила. Але відступ мав проходити через міст на ріці Деревичка, який обвалився, отож відходити армія Речі Посполитої була змушена під вогнем супротивника. Майже тисяча поляків були вбиті, був втрачений обоз зі зброєю та припасами, а також 7 гармат. До кінця червня росіяни зайняли значну частину Волині. Закінчилася війна перемогою російської армії і Другим розподілом Польщі, в результаті якого Правобережжя, за виключення Західної Волині, увійшло до складу Російської імперії.

-ПАРТНЕРСТВО З ЄС

14 червня 1994 року Президент України Леонід Кучма підписав Угоду про партнерство та співробітництво з Європейським Союзом. Це була перша угода, підписана країнами-членами Європейського співтовариства з країнами колишнього СРСР. Але через те, що ратифікувати подібні угоди мають всі країни-учасниці ЄС, офіційно документ почав діяти лише з 1 березня 1998 року.Після набуттям Україною незалежності у 1991-му країна розпочала формувати свою зовнішню політику. Одним з пріоритетів зовнішньополітичного курсу стала інтеграція України до європейських структур. У 1993-му розпочались офіційні переговори ЄС з Україною, а у Києві було відкрито Представництво Комісії Європейських Співтовариств в Україні.

Вже 14 червня в Люксембурзі Президент України та президент Європейської Комісії і представники держав-членів ЄС підписали Угоду про партнерство та співробітництво. Саме цим документом і була закладена правова основа у взаємодії України з ЄС. Загалом в угоді наголошувалося, що метою співробітництва є розвиток тісних політичних відносин, сприяння торгівлі та інвестиціям, забезпечення основи для взаємовигідного співробітництва, підтримка зусиль України щодо зміцнення демократії та завершення переходу до ринкової економіки. Відповідно до угоди було передбачено співробітництво у питаннях зміцнення стабільності і безпеки в Європі, дотримання принципів демократії. У разі необхідності сторони зобов`язуються проводити консультації на найвищому рівні.

-ЄВГЕН КОНОВАЛЕЦЬ

14 червня 1891 року народився полковник Армії УНР, командант корпусу січових стрільців, голова Проводу Українських Націоналістів Євген Коновалець. Навчався на правничому факультеті Львівського університету. Зі студентських років вів активну громадсько-політичну діяльність. Коновалець був секретарем львівської філії «Просвіти», тісно співпрацював з місячником «Письмо з Просвіти», був членом «Академічної громади». У 1914 році Євген Коновалець був мобілізований до австрійської армії, а в наступному році, після бою на Маківці, потрапив до російського полону. Звільнившись у результаті Березневої революції, восени 1917 року, він подався до Києва.

У жовтні-листопаді 1917 рр. Коновалець спільно з Романом Дашкевичем та іншими членами Галицько-Буковинського Комітету сформував Галицько-Буковинський Курінь Січових Стрільців, який незабаром перетворився в одну з найбоєздатніших частин Армії Української Народної Республіки. З приходом до влади гетьмана Павла Скоропадського полк Січових Стрільців на вимогу німецького командування роззброїли та розформували. Та вже у серпні 1918-го Коновалець отримав від Скоропадського дозвіл на формування Окремого Загону Січових Стрільців з осідком у Білій Церкві. У листопаді 1918-го Січові Стрільці під командуванням Євгена Коновальця підтримали Директорію УНР у повстанні проти гетьманату і в Мотовилівському бою розбили гетьманські частини.

Коновалець брав активну участь у зміцненні боєздатності республіканських армії, командував дивізією, корпусом і групою Січових Стрільців під час бойових операцій проти більшовицьких і денікінських військ. 20 липня 1921-го Євген Коновалець повернувся до Львова і очолив Начальну Команду УВО, та з 1922-го року був змушений мешкати в еміграції у Чехословаччині, Німеччині, Швейцарії та Італії. У листопаді 1927-го за його ініціативи на одній з нарад УВО було вирішено створити єдину революційно-політичну організацію, діяльність якої ґрунтувалася б на націоналістичній ідеології та поширювалась на всі українські землі. У 1929 році на конгресі у Відні було створено Організацію українських націоналістів, головою проводу якої обрали Коновальця. 23 травня 1938 року Євген Коновалець був убитий у Роттердамі в результаті спецоперації НКВС.

Теми: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ