Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 14 листопада


  • УКРАЇНСЬКА АКАДЕМІЯ НАУК

14 листопада 1918 з ініціативи провідних українських вчених декретом гетьмана Павла Скоропадського було засновано Українську Академію наук та визначений її офіційний статус. Першим президентом Академії став Володимир Вернадський – природодослідник, мислитель і громадський діяч. З підписанням закону про створення Академії в історії України була відкрита нова сторінка.

УАН об`єднала в своїх рядах вчених різного профілю. Відповідно до Статуту Академія мала 3 відділи: історико-філологічний, фізико-математичний та соціально-економічний, які охоплювали 3 інститути, 15 комісій і національну бібліотеку. Всі документи і видання повинні були друкуватися українською мовою. Серед перших академіків були Багалій, Косинський, Кримський, Кащенко та інші. На розвиток Академії гетьманський уряд виділив спеціальні кошти з казни держави.

Так були організовані перші кафедри, які проводили науково-дослідні роботи. В Українській Академії наук сформувалося безліч наукових шкіл у галузі математики, механіки, астрономії, історії та інших наук. Не мине й кілька років, як УАН збагатить великими відкриттями і винаходами вітчизняну і світову науку, які знайдуть широке застосування в промисловості, сільському господарстві та культурі.

  • ПОРАЗКА ВРАНГЕЛЯ

14 листопада 1920 Севастопольську бухту залишили останні кораблі білогвардійського флоту. Військові та біженці виїжджали в невідомість. Поразка білої армії генерала Врангеля була неминучою. Цим днем ​​прийнято вважати закінчення Громадянської війни на півдні Росії. Коли стало зрозуміло, що Крим дістанеться Червоній Армії, Врангель зайнявся підготовкою судів в Севастополі, Керчі, Феодосії, Ялті та Євпаторії, плануючи евакуювати близько 75-ти тисяч людей. А 14 листопада почалася активна погрузка на кораблі цивільних і військових установ. Росію залишали 15 000 козаків, 12 000 офіцерів, близько 5 000 солдатів регулярних частин, понад 30 000 офіцерів і чиновників тилу, 10 000 юнкерів і 100 000 цивільного населення. О 14 годині 50 хвилин барон Врангель піднявся на борт крейсера «Генерал Корнілов» і залишив Севастопольську бухту.

  • ЛЕОНІД КОГАН

14 листопада 1924 народився видатний скрипаль та педагог Леонід Коган. З десяти років навчався у класі Абрама Ямпольського, 1936 року вступив до нього у Московську Центральну музичну школу і у нього ж закінчив Московську консерваторію. Дебют Когана на великій сцені відбувся 1941 року: він виступив з концертом Йоганнеса Брамса у Великій залі Московської консерваторії. З 1944 року Леонід Коган був солістом Московської філармонії. Леонід Коган представляв так зване «романтично-віртуозне» крило радянської скрипкової школи. Іще з консерваторських років давав багато концертів, у тому числі – за кордоном. 1951 року здобув перемогу на конкурсі ім. королеви Єлизавети у Брюсселі. Репертуар скрипаля включав усю відому скрипкову музику, а також твори сучасників: свої концерти для скрипки з оркестром Когану присвятили Андре Жоліве, Арам Хачатурян, Тихон Хрєнников, Кара Караєв.

Коган був неперевершеним виконавцем віртуозних скрипкових мініатюр і транскрипцій, зокрема музики Нікколо Паганіні. 1982 року Леонід Коган знявся у ролі Нікколо Паганіні у однойменному фільмі. Помер 17 грудня 1982 року під час поїздки у потязі. Похований на Новодівочому цвинтарі у Москві.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ