Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 14 жовтня


  • ДЕНЬ ЗАХИСНИКА ВІТЧИЗНИ

В Україні відзначається День Захисника Вітчизни. Такий указ було видано президентом у 2014-му, разом з тим була скасована традиційна дата свята – 23 лютого. Це рішення Петро Порошенко прокоментував так: «В багатому на подвиги літописі українського воїнства безліч битв і дат, гідних стати Днем захисника Вітчизни. Я наголошую, Україна більше ніколи не відзначатиме це свято за військово-історичним календарем сусідньої країни. Ми будемо шанувати захисників своєї Батьківщини, а не чужої!», – заявив Президент України в своїй промові до Дня Незалежності нашої країни.

14 жовтня було обрано не випадково, адже саме цього дня відзначається велике православне свято – Покрова Пресвятої Богородиці. Також цей день був знаменним для запорізьких козаків, які вибирали старшин саме 14 числа. А з 1999 року у цей день в Україні відзначався День українського козацтва. Протягом довгих років патріотично налаштовані сили країни виступали за те, щоб перенести свято Захисника саме на цю дату.

День Захисника Вітчизни не втратив свого первинного сенсу. Як і раніше, він покликаний вшанувати пам`ять усіх героїв, що віддали своє життя за Батьківщину, її благополуччя та процвітання. У цей день планується проведення численних заходів, починаючи від покладання квітів до пам`ятників і меморіалів, закінчуючи церковними панихидами про упокій душ полеглих воїнів. Нагороджуються видатні діячі та національні герої.

  • УКРАЇНСЬКА ПОВСТАНСЬКА АРМІЯ

14 жовтня 1942 року вважається офіційною датою народження Української Повстанської Армії, яку сформували протягом 1942 року із розрізнених повстанських загонів бандерівського крила ОУН. УПА стала відповіддю на жорстоку окупаційну політику, що змусила українців організуватися у збройні підрозділи, котрі стали частинами Української повстанської армії. З армії, через яку пройшло понад сто тисяч осіб, за участь у повстанському русі чи його підтримку каральними органами СРСР було репресовано понад півмільйона людей. УПА діяла до вересня 1949 року, після чого була реорганізована у збройне підпілля, діяльність якого припинилася в середині 1950 років. Стратегічною метою діяльності УПА було відновлення української державності, відповідно боротьба розгорталася проти всіх держав, що намагалися завадити цьому. Протягом усього часу існування Повстанської армії головним ворогом вважався СРСР, як держава, що завдала українському народові найжахливіших втрат – масові політичні репресії, голодомори, депортації населення. Поруч з тим УПА із самого початку творилася як реакція населення на німецький окупаційний терор, тому протягом всього періоду німецької окупації велася активна антинімецька боротьба.

  • ТАВРІЙСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ

1918 року урочисто відкрили Таврійський університет у Сімферополі. Створений університет був за ініціативи Соломона Крима. У лютому 1921 року заклад перейменували у Кримський університет імені Фрунзе. 1925 року на базі університету був створений Кримський державний педагогічний інститут, який у лютому 1972-го реорганiзували у Сімферопольський державний університет імені Фрунзе.

Одним з перших ректорів університету був український вчений-натураліст, основоположник геохімії й біохімії академік Володимир Вернадський. Із серпня 1999-го Указом президента України Леоніда Кучми університету надано статус національного й повернуто початкову назву. Через росiйську інвазію 15 березня 2014 року стало відомо, що факультет української філології та українознавства припиняє навчання — через побоювання щодо безпечності студентів при «новій визвольній владі».

Університет був ліквідований російською окупаційною владою та реорганізований у так званий Кримський федеральний університет імені В. І. Вернадського. Однак 19 листопада 2015 року Міністерство освіти і науки України призначило ректором установи Володимира Казаріна, а у 2016-му університет вiдновив свою діяльність вже у Києві.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ