Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 15 листопада


  • ДЕБАТИ У ПРЯМОМУ ЕФІРІ

2004 року на українському телебаченні вперше використали формат дебатів у прямому ефірі. Учасниками дебатів стали два основні кандидати в президенти – лідер опозиційного блоку «Наша Україна» Віктор Ющенко та чинний прем`єр-міністр України Віктор Янукович.

Відкривати дебати за жеребом випало Януковичу. Обговорюючи питання, що стосуються соціальних аспектів, економіки, внутрішньої та зовнішньої політики, опоненти не упускали нагоди покритикувати один одного. Після чого кожен пообіцяв безхмарне майбутнє для України і людей, якщо вони зроблять правильний вибір. Причому, Ющенко просив подумати український народ про банду, яка сидить біля керма влади. А Янукович, роблячи заключні висновки російською мовою, пообіцяв відповісти на всі листи, які отримує від пересічних громадян.

За результатами соціологічних досліджень перемогу в теледебатах віддали Віктору Януковичу, який отримав найбільшу кількість голосів серед жителів Харкова, Дніпропетровська і Севастополя. А незабаром народ дізнався й інші результати, в ході яких президентом України став Віктор Ющенко.

  • ПОДІЛ ЦЕРКВИ

1415 року – поділ Російської церкви на Київську та Московську митрополії. Коли Україна перебувала під пануванням Великого Князівства Литовського, правляча верхівка розуміла, що православ’я зможе служити опорою державної самостійності. А щоб піти з-під контролю Москви і убезпечити себе від впливу Польщі, литовський князь Вітовт вирішує завести свого митрополита без санкції Константинополя.

Так, Собор західноруських єпископів у Новогрудку висвятив Григорія Цамблака в митрополита Київського і Литовського за правилами святих Апостолів. Москва відреагувала миттєво і предала Григорія анафемі. Але його цей факт аніскільки не збентежив, оскільки він вважав себе законно обраним митрополитом Київським і всієї Русі.

Саме в цей час православна віра на території Литовського князівства переживає тяжкий час: позбавлена ​​зовнішньої підтримки, з одного боку, переслідувана католицтвом – з іншого. Через церковно-політичні протиріччя Київський митрополит Григорій Цамблак знімає з себе всі повноваження та приймає схиму під ім`ям Гавриїла. А на його місце повертається діючий митрополит Київський Фотій із благословення того ж Вітовта. Розкол митрополій на цьому тимчасово припиняється.

  • МАТВІЙ ЯВОРСЬКИЙ

1885 року народився український історик, політичний діяч та жертва сталінського терору Матвій Яворський. Був старшиною австрійської армії. З 1919 року проживає в Києві, а потім переїжджає до Харкова, де приймає комуністичну ідеологію і навіть вступає в комуністичну партію УРСР. У 1920-х роках Матвій Яворський завідує управлінням української науки, очолює історичний відділ Українського інституту марксизму. Одночасно викладає історію України в вищих навчальних закладах Харкова.

У 1929 році Яворського звинувачують в «націоналістичному відхиленні». Вчений втрачає все. А у 1931 році відбувається неминучий арешт. Професора відправляють на Соловецькі острови. Там, в таборі, за вченим невпинно стежать, навісивши ярлик «ворога народу». 3 листопада 1937 року в урочищі Сандармох на території Карелії Матвія Яворського розстріляли. Вчений залишив величезну історичну спадщину. Серед найбільш значущих слід відзначити праці «Коротка історія України», «Нарис історії України», «Україна в епоху капіталізму» та «Сучасні антимарксистські течії в українській історичній науці».

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ