Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 15 вересня


  • УВ’ЯЗНЕННЯ БАНДЕРИ

15 вересня 1941 року у Берліні ув’язнено Степана Бандеру. Після успіхів Вермахту в Берліні почали діяти рішучіше щодо українських націоналістів. Бандеру заарештували та відправили в центральну тюрму гестапо. Одночасно з цим провели масові арешти членів ОУН на всіх окупованих німцями територіях в Україні та Європі. В ув’язненні опинилися півтори тисячі оунівців.  Через відмову Бандери від співпраці з нацистами його близькі родичі загинули мученицькою смертю, а сам він опинився в концтаборі Заксенгаузен у спецблоці № 9, де утримували особливо важливих в’язнів.

Після довгих консультацій з серпня 1944 року нацистське керівництво вирішило звільнити лідерів ОУН, які були ув’язнені в концтаборах. Бандеру звільняють, але утримують під домашнім арештом та пропонують співпрацю з Українським національним комітетом. 1941 року під час авіаційних бомбардувань Бандері разом з родиною вдається втекти з-під нагляду до австрійського Тіролю, а згодом – до Відня.

  • ТЕАТР ІМЕНІ МАРІЇ ЗАНЬКОВЕЦЬКОЇ

15 вересня 1922 року у Києві відкрито театр імені Марії Заньковецької. За свою історію на сцені театру виступало багато відомих акторів та митців, а саме: Сара Бернар, Лесь Курбас, Александр Загоров, Панас Саксаганський, Ніколо Паганіні, Ференц Ліст та інші. З 1933 року театр мандрує по Україні і отримує приміщення в Запоріжжі аж до початку Другої світової війни. Протягом 1940-1944 років театр гастролює по лінії фронту, даючи вистави та концерти для солдат, аби підтримати дух та допомогти зняти психологічну напругу. З 1944 року театр приїздить до Львова і займає будівлю колишнього театру графа Скарбека. У столиці західної України починається нове життя трупи, яке виводить сучасний театр у ранг провідного театру нашої держави.

  • МИХАЙЛО МАКСИМОВИЧ

15 вересня 1804 року народився видатний український вчений-енциклопедист, фольклорист, історик, філолог та етнограф Михайло Максимович. Навчався у Новгород-Сіверській гімназії та Московському університеті. У 1833 році отримав науковий ступінь, а вже наступного року Максимович був обраний на посаду ректора Київського університету. У віці 41 року вийшов у відставку в зв`язку з різким погіршенням стану здоров`я, займався виключно науково-літературною діяльністю.

Вклад Михайла Максимовича у розвиток української історії, словесності, ботаніки та інших галузей воістину неоціненний. Як фольклорист Максимович опублікував кілька найцінніших робіт: «Малоросійські пісні», «Збірник українських пісень», «Українські народні пісні». Внесок у філологічну науку позначився появою етимологічного правопису, створенням класифікації слов`янських мов, вивченням древніх пам`яток «Слово о полку Ігоревім», «Повість минулих літ» та інших.

Історичні дослідження Максимовича присвячені періоду князівств і козацько-гетьманському періоду. Також Михайло Максимович створив першу в Україні археологічну роботу «Українські стріли найдавніших часів». Наукові дослідження в галузі ботаніки дають Максимовичу право вважатися основоположником вітчизняної науки про рослини.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ