Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 16 листопада


  • ДЕНЬ ПРАЦІВНИКІВ РАДІО, ТЕЛЕБАЧЕННЯ ТА ЗВ`ЯЗКУ

В Україні відзначається День працівників радіо, телебачення та зв`язку. Саме цього дня 1924 року в Харкові вийшла в ефір перша передача українського радіо. 11 листопада 1994 року, в переддень 70-річчя початку радіомовлення в Україні, був виданий відповідний указ. Галузь зв’язку та сфера інформатизації України налічує понад тисячу операторів зв’язку, 500 провайдерів мережі Інтернет, 15 тисяч відділень поштового зв’язку, 10 профільних вищих навчальних закладів, які щорічно готують близько 30 тисяч фахівців у сфері телекомунікацій, понад 10 науково-дослідних і проектних інститутів.

  • ЗАПОРІЖСТАЛЬ

1933 року на «Запоріжсталі» проведена перша плавка чавуну. Комбінат «Запоріжсталь», побудований для забезпечення потреб машинобудівної промисловості, розпочав свою роботу із запуску найбільшій в Україні доменної печі, яка здійснювала плавку чавуна. Спочатку Дніпровський промисловий комбінат включав в себе всі основні металургійні підприємства Запоріжжя, в тому числі комбінат «Запоріжсталь», який досі тримає курс на модернізацію свого виробництва.

Зараз «Запоріжсталь» – одне з найбільших металургійних підприємств Європи. За обсягами металургійного виробництва воно займає 4-е місце в Україні і 7-е – серед країн СНД. Ефективно використовуючи виробничі потужності, на комбінаті продовжується робота по оновленню основних фондів і вдосконаленню технологій.

  • КРИМСЬКИЙ РЕВОЛЮЦІЙНИЙ КОМІТЕТ

1920 року на півострові організували Кримський революційний комітет. Всю владу у Криму отримав радянський комуніст Бела Кун, який став організатором і активним учасником масових страт в Криму. У масових розстрілах брала активну участь і його соратниця – Розалія Землячка. Обидва вони походили з буржуазних єврейських родів. Під руку комуністам потрапили офіцери та солдати армії Врангеля, представники буржуазії і просто інтелігентні люди, які залишилися в Криму. За 2 роки в Криму було знищено понад 100 тисяч чоловік. Політичного переслідування також зазнали етнічні меншини Криму. Не щадили навіть сестер милосердя, селян і дітей. Ленінські кати – так називали Бела Куна і Розалію Землячку ті, кого їх неймовірна ненависть і жорстокість торкнулася прямо або побічно. Після такого червоного терору Крим стали називати Всеросійським кладовищем.

  • 1893р. УКРАДЕНЕ ЩАСТЯ

1893 року у Львові на сцені театру товариства «Руська бесіда» відбувся прем’єрний показ п’єси Івана Франка «Украдене щастя». Цей твір письменник створював спеціально для конкурсу, який оголосив театр у 1891 році. Перша назва п’єси – «Жандарм», але згодом через цензуру її було змінено, а один з головних героїв замість жандарма став поштарем.

У січні 1893-го драма отримала другу премію і була схвалена для постановки. Головним режисером вистави став Кость Підвисоцький, він же виконав і головну роль Миколи Задорожного. Роль Анни була доручена Антоніні Осиповичевій, а поштаря Михайла Гурмана – батькові видатного Леся Курбаса Степану Яновичу. У публіки п’єса мала неабиякий успіх. До кінця року цю виставу поставили ще у 12 містах по всій Галичині, а в лютому 1904-го Іван Карпенко-Карий вперше поставив п’єсу у Києві в театрі «Бергоньє».

Сам режисер зіграв Миколу, Любов Ліницька – Анну, а Микола Садовський – Михайла. За повним варіантом з образом жандарма п’єса на сцені професійного театру з’явилася лише в 1913 році у Кам’янці-Струміловій, а починаючи з 1940-х років драма «Украдене щастя» увійшла в репертуар багатьох професійних театрів України.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ