Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 16 жовтня


  • ТОВАРИСТВО ЛЕВА

У 1987 році у Львові створили Товариство Лева. Ініціатива заснування належала групі національно свідомої молоді, яка добровільно працювала на відновленні пам`яток Личаківського цвинтаря ще з весни того ж року. Метою Товариства Лева був розвиток громадянського суспільства та участь у процесах національного відродження. Свою діяльність товариство розпочинало у умовах комуністичної партійної монополії, тому вдало використовувало «дах» міського комітету комсомолу.

Згідно тодішньому статуту Товариства Лева, голову не можна було обрати більше, ніж на 1 рік. Першим головою Товариства став Орест Шейка. Серед найпомітніших акцій Товариства Лева перших років його існування були заходи, спрямовані на відродження народних традицій, впорядкування занедбаних пам`яток архітектури та активізацію молодіжної української музичної культури. Зокрема, це були такі проекти, як екологічна експедиція «Дністер», акції з відродження осередку димленої кераміки у селі Гавареччина у Львівській області, проект «Історичний театр», перший в Україні концерт пам`яті Володимира Івасюка, що відбувся у 1989 році у Львівському театрі опери та балету.

  • ВІДНОВЛЕННЯ УНІВЕРСИТЕТУ

1944 року відновив роботу Львівський національний університет імені Івана Франка. Це найстаріший та найпрестижніший в Україні та один з найстаріших у Східній Європі університет. Час його заснування припадає на 1661 рік. Коли 30 червня 1941 року на Львів напали гітлерівські війська, роботу університету було припинено. У перші ж дні окупації понад 70 найвідоміших вчених університету, а також медичного та політехнічного інститутів було заарештовано, а потім розстріляно після численних знущань та побоїв.

У 1942 році німецька окупаційна влада закрила усі вищі школи України. Окупанти грабували та знищували майно львівського університету. До Німеччини вивезли обладнання лабораторій та кабінетів хімічного та фізико-математичного факультетів, а також бібліотеку кафедри фольклору та етнографії, у якій налічувалося 15 тисяч томів. Головний читальний зал наукової бібліотеки сильно зруйнували, а з самої бібліотеки вивезли 20 тисяч томів цінних книг, понад 5 тисяч інкунабул та стародруків, 500 найцінніших рукописів.

Нарешті, після того, як Львів було звільнено від німецьких загарбників, діяльність університету було відновлено. У липні 1944 року відбулися університетські збори, на яких 127 технічних працівників та викладачів звернулися до інтелігенції з проханням узяти активну участь у відбудові культурно-освітніх та навчальних закладів і економіки Львова. Після відновлювальних робіт, які тривали рік, у Львівському університеті почалися заняття у 194 студентів 2-4 курсів.

  • ОЛЕКСАНДР МИТРАК

1837 року народився Олександр Митрак – етнограф, поет, письменник, священик і фольклорист, активіст мовного, культурного і національного відродження серед слов`янських народів. Після закінчення Богословської семінарії в Ужгороді Олександр Митрак служив священиком у закарпатських селах. У 1964 році його вірші стали друкувати місцеві видання. Серед основоположних тим його творів – життя та звичаї закарпатських горян, лемків та верховинців.

Митрак багато подорожував по Закарпаттю та Карпатам, де з особливим інтересом та увагою збирав місцеві легенди та народні пісні. Йому вдалося накопичити великий обсяг унікальної інформації. Деяка її частина увійшла у відомий збірник Головацького «Народні пісні Галицької та Угорської Русі». У 1880-х Олександр Митрак склав російсько-мадярський словник, який було видано лише за 9 років після його смерті.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ