Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 17 травня


АНТИФАШИСТСЬКИЙ КОНГРЕС ДІЯЧІВ КУЛЬТУРИ
17 травня 1936 року у Львові завершився Перший Антифашистський конгрес діячів культури. Ініціювали його проведення комуністичні партії Польщі та Західної України. Загалом же у форумі взяли участь понад 100 відомих діячів культури та мистецтва з Польщі, Західної України та Західної Білорусі. Серед них, зокрема, були присутні Ярослав Галан, Степан Тудор, Ванда Василевська, Леон Кручковський та інші.
За допомогою антинацистських промов вони мали на меті зміцнити єдиний Народний антифашистський фронт. Учасники закликали українців, поляків та білорусів до всенародної боротьби з нацизмом, вимагали припинення підготовки війни з СРСР, а також наголошували на необхідності вільного розвитку культури й науки.
Проте широкі кола західноукраїнської інтелігенції та вчені наукового товариства імені Т.Г. Шевченка так і не були представлені на конгресі. Взяти у ньому участь вони відмовилися під враженням голодомору 1932-33 років та масових репресій тоталітарного режиму в СРСР.

ПЕРША АНТАРКТИЧНА ЕКСПЕДИЦІЯ
17 травня 1997 року українці повернулися з першої офіційної антарктичної експедиції. Загалом 12 українських вчених перебували на Льодовому континенті більше року: перша група прибула на тоді ще британську антарктичну станцію «Фарадей» у листопаді 1995-го, друга – у лютому 1996 року.
Антарктичною державою Україна стала лише у 1996-му завдяки Великій Британії, яка погодилася передати свою станцію «Фарадей» на острові Галіндез Аргентинського архіпелагу одній із «не антарктичних» держав.
У 1994-му для ознайомлення з роботою станції були відряджені чотири українці, а вже наступного року Україна розпочала підготовку до відправки першої групи зимівників.
Саме вони 6 лютого 1997 року підняли український прапор над вже українською станцією «Академік Вернадський». Перша українська експедиція пройшла успішно.

БОРИС ШАРВАРКО
17 травня 1929 року народився український режисер фестивалів, концертних програм, театралізованих вистав Борис Шарварко. Закінчив факультет режисури Московського державного інституту культури. Працював директором Новоград-Волинського Будинку культури, директором і художнім керівником Житомирського музично-драматичного театру, очолював Київський театр оперети, був заступником директора Київського театру імені Івана Франка.
З 1977 року Борис Шарварко був головним режисером фестивалів і культурних програм Укрконцерту та головним режисером Театру пісні. Серед його постановок – фестивальні концерти «Кримські зорі», «Київська весна» та «Золота осінь».
За п’ятдесят років творчої діяльності Борис Шарварко поставив майже тисячу концертів.
Серед найграндіозніших – святкування п’ятисотріччя козацтва на Хортиці та ювілейні шевченківські урочистості на стадіоні в Черкасах. З легкої руки Шарварка вперше замайорів жовто-блакитний прапор на сцені оперного театру і прозвучав гімн «Ще не вмерла Україна» в обробці Євгена Станковича. Це було наприкінці вісімдесятих на Конгресі українців, ще за тоталітарного режиму.
З ім’ям Бориса Шарварка, який був режисером усіх головних офіційних концертів та масових заходів в Україні, пов’язують явище псевдофольклорної української культури кінця XX початку XXI століття, відоме під назвою «шароварщина». Помер Борис Шарварко 31 травня 2002 року, похований на Байковому кладовищі у Києві.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ