Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 19 листопада


  • БУДИНОК З ХИМЕРАМИ

2004 року у «Будинку з химерами» на вул. Банковій, 10 відбулося урочисте відкриття музейно-культурного центру «Шедеври мистецтва України». Указ про його створення підписав Президент України Леонід Кучма 30 серпня 2004 року. Серед експонатів музею були виставлені різні предмети декоративно-прикладного мистецтва, мальовничі полотна, скульптури.

Гордістю музею була «Острозька Біблія», надрукована Іваном Федоровим у 1581 році, та бронзовий посуд, виготовлення якого датується XVI ст. до н.е., та інші раритети. Проте у травні 2005 р. Президент України Віктор Ющенко відмінив указ попередника, розмістивши в «Будинку з химерами» свою резиденцію. Сьогодні у будинку також розташована Служба державного протоколу і церемоніалу Секретаріату Президента. «Будинок з химерами» – одна з головних архітектурних пам’яток України ХХ ст.

Він був побудований у 1901-1903 роках за проектом відомого київського архітектора Владислава Городецького. Незвичні скульптурні прикраси у вигляді химер та різних тварин, які прикрашають фасад і внутрішнє оздоблення, за власними ескізами виконав скульптор Еліо Саля. У радянські часи кімнати у домі здавали у найм, потім тут була поліклініка ЦК КПУ. Від постійної зміни власників і відсутності необхідного догляду будинок сильно постраждав, тому у 1998-2004 роках відбулася його повна реставрація.

  • УКРАЇНЕЦЬ У КОСМОСІ

1997 року з космодрому на мисі Канаверал в США на борту космічного човна «Колумбія» стартувала експедиція, участь у якій брав і перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк. Разом з українцем на борту космічного човна перебували американські і японські астронавти. Відбір у Києві у Національному космічному агентстві-1 за програмою спільного з США польоту Леонід Каденюк пройшов ще у 1996 році. Після цього він відправився до Хьюстона в США, де пройшов медкомісію в Центрі Джонсона і первинну підготовку до проведення космічних дослідів в Центрі ім. Кеннеді.

Як спеціаліст з корисного навантаження з грудня 1996 року космонавт проходив підготовку до польоту на американському багаторазовому космічному кораблі «Колумбія» у Центрі ім. Кеннеді. Лише після цього Каденюк у травні 1997-го був остаточно затверджений як член екіпажу. Під час польоту Леонід Каденюк приймав участь у спільному українсько-американському досліді. Він виконував біологічні експерименти над ріпою, соєю і мохом. Крім цього в космічному польоті виконувалися дослідження впливу невагомості і на людину. Політ тривав до 5 грудня.

  • ЗАХАРІЯ КОПИСТЕНСЬКИЙ

1624 року Захарія Копистенський призначений архімандритом Києво-Печерської Лаври. Південно-руський церковний діяч XVII сторіччя Захарія Копистенський боровся проти насаджування католицизму на споконвічно православних українських землях, захищав автономію Лаври. Це час, коли Українська Православна Церква перебувала поза законом.

Наступ католицької та уніатської церков на релігійні права православних сприяло полонізації українського населення. Люблінська унія 1569 року звела нанівець усі починання православних християн в суспільно-культурному та політичному житті. Захарія Копистенський був противником засилля чужої віри. Перебуваючи на посаді архімандрита Києво-Печерської Лаври, він старанно працював над книгами з її бібліотеки, щоб поглибити свої пізнання в галузі історії та богослов’я.

Архімандрит перебував у Лаврському інтелектуальному гуртку, займаючись філософією, лінгвістикою, географією та літературним перекладом. Він очолював друкарню, засновану своїм попередником, Єлисеєм Плетенецьким, дбав про видання нових книг. Завдяки братствам, православному духовенству, а також козацтву діяльність незалежної православної церкви була відроджена. Архімандрит Києво-Печерської Лаври Захарія Копистенський увійшов в історію як вправний полемік, письменник, культурний і церковний діяч, який боровся за ідею об`єднання православної Східної Європи.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ