Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 2 серпня


  • ТРАГЕДІЯ НА ГОЛОВПОШТАМТІ

2 серпня 1989 відбувся обвал порталу на Київському головпоштамті, внаслідок якого загинуло 11 людей. Воїни-десантники, які щойно зібрались на святкування Дня Повітряно-десантних військ на Хрещатику, та перехожі одразу кинулись розбирати руїни, незважаючи на велику ймовірність подальшого обвалу будівлі. Головною причиною катастрофи називались ремонтні роботи з демонтажу облицювальної плитки колон.

Також ймовірною причиною трагедії могли стати підземні роботи під Майданом Незалежності в ході будівництва станції метро. Очевидці стверджували, що суттєві деформації головпоштамту можна було спостерігати ще за день до обвалу. Обурена громадськість контролювала і обговорювала хід розслідування трагедії. Однак, влада намагалась перекласти відповідальність за обвал на неякісне будівництво сталінських часів.

Портал головпоштамту був швидко відновлений після трагедії, однак нова облицювальна плитка на колонах, що контрастувала своєю білизною на фоні потемнілої плитки решти будівлі, ще довго нагадувала киянам про трагедію.

  • АКАДЕМІК ФІЛАТОВ

2 серпня 1949 академік Володимир Філатов у клініці Українського експериментального інституту очних хвороб в Одесі зробив тисячну операцію з пересадки рогівки. Філатов був новатором у науці, він не боявся ламати старі традиції, загальновизнані погляди і положення. Талановитий і цілеспрямований, він блискуче розв’язував ряд актуальних проблем, які до цього вважались нерозв’язними. Його наукові відкриття вийшли далеко за межі офтальмології і є вагомим внеском у хірургію та інші галузі медицини.

На початку 30-х років праці Володимира Петровича з пересадження рогової оболонки, а також з інших проблем були вже широко відомі і в 1936 році для розвитку його наукових досліджень в Одесі було створено Науково-дослідний експериментальний інститут офтальмології. Під керівництвом Філатова інститут став справді «Інститутом світла» як його назвали хворі, що лікувались там; адже в інституті розроблялись нові методи лікування найтяжчих захворювань і пошкоджень очей та їхніх наслідків.

  • ГЕТЬМАН-ПРОСВІТНИК

2 серпня 1918 Гетьман України Павло Скоропадський затвердив закон про створення фонду Національної бібліотеки Української держави. Павло Скоропадський був умілим військовим командиром та адміністратором. Під час його гетьманування було створено Українську Академію наук, засновані два державні українські університети – в Києві та Кам’янці-Подільському, 150 українських гімназій, Національний архів, Національна бібліотека. За сприяння Скоропадського у 1926 році було створено Український науковий інститут при Берлінському університеті.

  • ПОЕТ-РЕВОЛЮЦІОНЕР

2 серпня 1888 народився український поет, драматург та публіцист, майстер пародії та літературної містифікації, революціонер Кость Буревій. Активно боровся проти більшовицької диктатури, був членом української Центральної ради і членом Комуча – першого антибільшовицького всеросійського уряду Росії.

За звинуваченнями «в організації підготовки терористичних актів проти працівників радянської влади» Буревія було засуджено до розстрілу. Як розповідають очевидці, після оголошення вироку Буревій вигукнув на всю судову залу: «Слава Україні! Смерть катам!». Це були його останні слова, що залишилися у згадку нащадкам. Вирок було виконано 15 грудня 1934 року.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ