Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 20 листопада


УКРАЇНСЬКА НАРОДНА РЕСПУБЛІКА

1917 року Центральна Рада прийняла ІІІ Універсал, проголосивши створення Української Народної Республіки. В Універсалі наголошувалося, що УНР, до якої тепер належить 9 губерній не відділяються від Росії, проте віднині вся влада належать тільки Центральній Раді та Генеральному секретаріату. Окрім того, ІІІ Універсал відміняв приватну власність на землю, встановлював 8-ми годинний робочий день, запроваджував державний контроль за промисловою продукцією.

Згідно з новим документом, смертна кара скасовувалась, а політичним арештантам проголошувалась амністія. Зміцнювались права місцевого самоврядування, закріплювались загальнолюдські демократичні свободи: слова, друку, віри, зібрань, союзів, страйків, недоторканості особи і помешкання, можливості вживання місцевих мов у стосунках з усіма установами.

Росіянам, євреям, полякам надавалися права на національно-персональну автономію, а всі інші народи, які мешкали в Україні, мали право на вільний розвиток. На 9 січня 1918 року були назначені вибори до Українських Установчих Зборів, які мали бути скликані 22 січня 1918-го. ІІІ Універсал став першим самостійним державно-правовим документом України, для якого характерна конституційна спрямованість. 22 січня 1918 року був прийнятий IV Універсал, а Україну проголошено незалежною країною.

  • МИХАЙЛО ВЕРИКІВСЬКИЙ

1896 року народився відомий український композитор Михайло Вериківський. Грі на музичних інструментах навчався в Кременецькому комерційному училищі. У ті роки вже грав у симфонічному оркестрі, робив перші спроби написання романсів і прелюдій. У 1914 році вступив до Київської консерваторії, а у 1920 році талановитий музикант став керівником Українського національного хору. Із 1922 року Вериківський працював викладачем у Музично-драматичному інституті імені Миколи Лисенка.

Обіймав посади диригента Київського та Харківського театрів опери та балету, керівника державної капели «Думка». Творчість Михайла Вериківського багатогранна. Він писав симфонічні, камерно-вокальні, сценічні і пісенні твори, музику для кінофільмів, театральних постановок. У віці 65 років Михайло Іванович пішов з життя. Пам`ять про знаменитого композитора увічнена в іменний таблиці, встановленої на будинку, де народився композитор. У декількох містах його ім`ям названі вулиці та школи. А в 1996 році заснована премія ім. Вериківського за заслуги у сфері опери та балету.

  • ГЕОРГІЙ КОНИСЬКИЙ

1717 року народився український філософ, письменник, проповідник, церковний та культурний діяч Георгій Кониський. Освіту здобув у Київській Академії, де потім викладав піїтику, риторику та філософію, а з 1751 року – став ректором. 1755 року Георгій переїхав до Могильова, де був єпископом. Заснував та опікувався Могилівською семінарією.

Обстоював інтереси православної церкви, виступав проти унії і за навернення уніатів на православ’я. Кониський – автор «Історії русів» та драми «Воскресіння мертвих». До драми додано 5 інтермедій соціально-побутового змісту, в яких звучить жива народна мова, український гумор. Йому належать численні проповіді, курс піїтики, два рукописні курси філософії. 26 серпня 1993 рішенням Синоду Білоруської Православної Церкви Георгія Кониського було причислено до лику місцево шанованих святих.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ