Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 21 листопада


  • ДЕНЬ ГІДНОСТІ ТА СВОБОДИ

21 листопада в Україні відзначають День Гідності та Свободи. Свято встановлено Указом Президента України Петра Порошенка від 13 листопада 2014 року і відзначається на честь початку цього дня двох революцій: Помаранчевої революції 2004-го та Революції Гідності 2013 року. Мета запровадження пам’ятної дати – утвердження в Україні ідеалів свободи та демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об’єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття, а також віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які у 2004 та 2013-14 роках постали на захист демократичних цінностей, національних інтересів держави та її європейського вибору.

«Україна – це територія гідності і свободи. Такими нас зробила не одна, а дві революції – наш Майдан 2004-го року, який був Святом Свободи, і Революція 2013-го року, Революція Гідності. Це був дуже важкий іспит для України, коли українці продемонстрували свою європейськість, гідність, своє прагнення до свободи», – зазначив глава держави Петро Порошенко.

  • РОЗСТРІЛ ВІЙСЬКОВИХ УНР

21 листопада 1921 року під селом Базар більшовики розстріляли 359 полонених українських військових, учасників Другого Зимового Походу Армії УНР. Бійців захопили у полон після битви 17 листопада під селом Малі Маньки, що на Житомирщині. Учасники Волинської групи Другого зимового походу під командуванням генерал-хорунжого Юрка Тютюнника були оточені 9-ою більшовицькою Кримською кавалерійською дивізією Григорія Котовського, в результаті чого понад 400 повстанців загинули, а 537 опинилися в полоні.

Під час етапу до села Базар десятки поранених померли, 41 офіцера залишили для подальших допитів, а решту – 359 військових – засудили на смерть. Другий Зимовий похід Армії УНР став останньою спробою українських націоналістів здобути незалежність відкритим військовим шляхом в ході національно-визвольних змагань 1917-1921 років. 26 серпня 2000 року коштом УАПЦ у Великобританії, фонду ім. С. Петлюри, Українського товариства та Об’єднання Бувших Вояків Українців у Великій Британії на місці трагедії з’явився меморіальний комплекс пам’яті жертв більшовицького терору 1921 року.

  • АНДРІЙ МАРКЕВИЧ

21 листопада 1830 року народився український громадський діяч, етнограф, правник, філантроп та музикант Андрій Маркевич. Працював юристом у Петербурзі, статс-секретарем імператора, сенатором. Маркевич був помічником президента Імператорського філантропічного товариства і віце-президентом Російського музичного товариства. За його ініціативою було створено 20 відділень музичного товариства, зокрема у Харкові, Києві та Одесі.

Разом із Антоном Рубінштейном Андрій Маркевич був засновником Петербурзької консерваторії. Завдяки його клопотанням у 1866 році було затверджено «Статут музичних училищ», а консерваторії визнано першорядними навчальними закладами. Андрій Маркевич був блискучим віолончелістом і першим у Росії власником віолончелі Страдіварі, учасником благодійних концертів за участю Антона Рубінштейна, Миколи Римського-Корсакова, Анатолія Лядова, Олександра Глазунова, Мілія Балакірєва та Модеста Мусоргського.

У 1858 році Маркевич познайомився з Тарасом Шевченком, згодом листувався з поетом. Із 1898 року очолював Товариство імені Т. Шевченка у Петербурзі і всіляко сприяв поверненню рукописів Кобзаря з архіву до Музею українських старожитностей у Чернігові. А у 1907 році Андрій Маркевич домігся дозволу на перше в Російській імперії повне видання творів поета.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ