Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 22 березня


РЕКОРДИ «МРІЇ»
22 березня 1989 року сконструйований на київському Авіаційному науково-технічному комплексі імені О. Антонова АН-225 «Мрія» під час фіксованого польоту побив одразу 110 авіаційних рекордів.
Зокрема, із вантажем понад 156 тон він здійнявся на 12 430 метрів, а також пролетів з цією масою на замкненому маршруті довжиною 2000 кілометрів із максимальною швидкістю 815,09 км/год. Крім того, побив літак «Мрія» і рекорд з граничної маси літака на висоті 2000 метрів – подолав цю відмітку із масою понад 508 тон.
Загалом вітчизняному літакові належить близько 240 світових рекордів, а його найбільшим здобутком вважається доставка ПКС «Буран» з підмосковного міста Жуковський на космодром Байконур, адже першочергово цей літак проектувався саме для такої мети.
Побив «Мрія» і абсолютний рекорд вантажопідйомності, здійнявши у небо понад 253 тони вантажу. Сьогодні існує лише один екземпляр «Мрії». Ця модель вважається найбільшим літаком у світі, здатним підіймати вантаж до 250 тон, який можна розмістити як всередині, так і ззовні літака на фюзеляжі.

БАНКНОТНА ФАБРИКА
22 березня 1994 року у Києві ввели в експлуатацію першу чергу Банкнотної фабрики Національного банку України. Вітчизняна фабрика стала 68 підприємством у світі з виготовлення грошей. До 1994 року гривні та українські купони друкувалися за кордоном, зокрема, у Канаді та Великобританії.
Сьогодні на Банкнотній фабриці працює величезна кількість високотехнологічного встаткування з Швейцарії, Німеччини, Австрії, Італії та інших країн. На ньому виготовляються гривні, захищені цінні папери та документи суворої звітності.
У жовтні 1994-го на базі столичної Банкнотної фабрики був створений додатковий ряд допоміжних підприємств, серед яких і Банкнотно-монетний двір НБУ. У 1997 році у Малині Житомирської області відкрили Банкнотну паперову фабрику, що дозволило створити в Україні повний замкнутий цикл з виробництва грошових одиниць.
За рік потужності фабрики дозволяють повністю обробити і випустити 2 тисячі тон паперу. Банкнотно-монетний двір використовує його під час друку грошей, облігацій, акцизних марок, держактів на землю, сертифікатів, поштових марок та іншої продукції, яка потребує високого ступеня захисту.

МИКОЛА ЛИСЕНКО
22 березня 1842 року народився композитор, піаніст та диригент Микола Лисенко. Освіту здобув на природознавчому факультеті Харківського та Київського університетів. З 1867 року Лисенко навчався у Лейпцігській консерваторії, давав успішні концерти, де виконував українські пісні у власному аранжуванні.
Повернувшись на батьківщину, Лисенко концертував вже як піаніст-професіонал. Квитки розліталися задовго до початку виступу, зацікавленість глядачів спонукала молодого музиканта їздити з виступами в різні міста.
З 1878 року Микола Лисенко працював викладачем гри на фортепіано в інституті шляхетних дівчат, а у 1904-му відкривав власну музично-драматичну школу. Помер талановитий музикант у 1912 році в Києві, похований на Байковому кладовищі.
Микола Лисенко по праву вважається засновником національної музики, як композитор та як етнограф. Культурна спадщина композитора різноманітна та багатогранна – це твори на тексти Шевченка та Котляревського, етнографічні матеріали, записи обрядів, дум та пісень.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ