Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 22 листопада


  • ПОМАРАНЧЕВА РЕВОЛЮЦІЯ

22 листопада 2005 року українці стали масово виходити на вулиці із закликом відновити справедливість у виборчій кампанії 2004 року. Акції почалися після оголошення Центральною виборчою комісією результатів другого туру президентських виборів, згідно з якими переміг Віктор Янукович. Акції громадянської непокори призвели до того, що Верховний суд України прийняв рішення про повторне голосування, в результаті якого Президентом країни став Віктор Ющенко. Помаранчева революція символізувала волелюбність українців і прагнення до демократичних цінностей. Мітинги, пікети, протести і страйки проходили повсюдно, маючи під собою революційний підтекст. Помаранчеву революцію сприйняли як знак відродження української нації. На жаль, влада, встановлена в Україні на той момент, не змогла реалізувати більшості очікувань, покладених на неї українським суспільством.

  • ПЕРШИЙ «ГОРБАТИЙ»

22 листопада 1960 року перша промислова партія легкових автомобілів «Запорожець» зійшла з конвеєра Запорізького заводу «Комунар». Прообразом ЗАЗ-965 став італійський Fiat 600, проте головною відмінністю став V-образний чотирьохциліндровий двигун повітряного охолодження, який знаходився у задній частині авто, і 13-дюймові колеса. Ще однією характерною особливістю «Запорожця» стали дверцята, які відчинялися проти руху автомобіля, наварені передні крила, додатковий заґратований прямокутний отвір на капоті для виведення повітря, яке охолоджувало двигун, а також взаємозамінні лобове та заднє скло. Один з перших радянських автомобілів для масового споживача, на жаль, мав цілий ряд недоліків: тісний салон, відсутність внутрішніх ручок дверей, маленький об’єм багажника, який, як і капот, можна було відкрити тільки з салону, перегрів двигуна влітку та заважкий запуск взимку. Проте в цілому авто вийшло досить міцним і економічним, тому вже до кінця року майже півтори тисячі «горбатих» роз’їхалися по всьому Радянському Союзу. На той час це був найдоступніший автомобіль для населення і коштував він 1200 рублів. Усього протягом 1967-1994 років на ЗАЗі було випущено 3 млн. 100 тис. 338 «Запорожців». Проте екологічна невідповідність «Запорожця» вимогам Євросоюзу, частиною якого прагне стати і Україна, змусила Запорізький автозавод 19 вересня 2008 року припинити випуск ЗАЗ-1103 «Славута» – останнього нащадка ЗАЗ-965.

  • ГРИГОРІЙ СКОВОРОДА

22 листопада 1722 року народився перший український філософ і талановитий поет – Григорій Сковорода. Навчався у Києво-Могилянській академії, паралельно підробляв у хорі. Григорій Сковорода багато подорожував, отримував нові знання, знайомився з вченими. На батьківщині молодий філософ отримав роботу домашнього вчителя в одного з поміщиків, але відсутність взаєморозуміння змусили його залишити роботу і зануритися в подорожі. У цей період з`являються перші значні роботи Сковороди, зокрема «Сад божественних пісень». Новаторські погляди на життя і процес виховання молоді послужили причиною того, що філософ-педагог так і не зміг знайти роботи, де б погодилися з його методикою. Головними проблемами, вирішення яких шукав Григорій Сковорода, був аспект самопізнання людини, устрою навколишнього світу та слідування людини своєю природою. Своє покликання Сковорода знайшов у мандрах та навчанні селянських дітей грамоті. У 1794 році великий мислитель помер. Жодна з робіт Григорія Сковороди за його життя так і не побачила світ – вперше це сталося в 1894 році.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ