Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 24 листопада


  • ОРДИНАЦІЯ КОЗАЦТВА

24 листопада 1638 року в урочищі Маслов Стан затверджена «Ординація війська запорізького реєстрового». Це сталося в результаті невдалого повстання проти польської шляхти козаків під керівництвом Павлюка, Острянина, Скидана і Гуні. Посилення феодально-кріпосного гніту на території Подніпров`я і південно-східної України спровокувала хвилю невдоволення серед селян, яким загрожувало остаточне закріпачення, а також нереєстрових козаків, які мали повернутися до землеробського життя. У 1638 році польський сейм затвердив статут, або ординацію, який скасовував посаду гетьмана, виборність осавулів і полковників, а також ліквідовував козацький суд. Козацький реєстр зменшувався до 6 тисяч осіб, а це лише 6 полків. Причому, до реєстру вносили тільки тих козаків, які не брали участь у повстаннях, а нереєстрових козаків чекало закріпачення. У зобов`язання реєстрового козацтва входило придушувати будь-які виступи, спрямовані проти польської влади. Реєстровим козакам нічого не залишалося, як погодитися на ці кабальні умови. Запорізька Січ символізувала свободу народу, який загартовував в собі козацьку силу. Рішення Речі Посполитої позбавляло козаків колишніх привілеїв і вільностей, перетворивши їх практично в холопів польської шляхти. Лише за 10 років з`явилася сила, яка повела народ на нову національно-визвольну боротьбу, вождь якої – Богдан Хмельницький – не допустив поневолення України польськими феодалами.

  • ШКОЛА АВІАЦІЇ

24 листопада 1910 року у Севастополі розпочала роботу офіцерська школа авіації. Перший випуск військових льотчиків відбувся вже у жовтні наступного року. У травні 1912-го школа була перебазована на більш зручний аеродром на північ від Севастополя біля ріки Кача. Саме завдяки новому розташуванню згодом школа була перейменована на Качинське вище військове авіаційне училище льотчиків. У 1922 році школа була об’єднана з 1-ю Московською школою військових льотчиків Червоного Повітряного Флоту. У 1941-му учбовий заклад евакуювали до Красного Кута Саратовської області в Росії, а у 1954-му – перебазували до Сталінграду. Серед випускників школи понад 290 Героїв Радянського Союзу, 14 льотчиків та космонавтів отримали звання двічі, а Покришкін – тричі. Підготовку тут одержали відомі військові авіаційні командири, серед яких Алксніс, Вершинін, Жигарьов та Смуш. 1 листопада 1998 р. училище було розформовано, а аеродром закинули.

  • МАРІЯ БАШКІРЦЕВА

24 листопада 1858 року народилася знаменита художниця Марія Башкірцева. Дитинство провела в селі на Полтавщині, а коли дівчинці було 12 років, її батьки розлучилися, і мати забрала доньку до Європи. Вони живуть у Відні, Баден-Бадені і остаточно осідають у Женеві. У Європі Марія Башкірцева веде щоденник, який згодом буде видано в якості своєрідного есе відомої на той час художниці. У щоденнику вона описує всі свої переживання і дівочі закоханості. Особливе місце в ньому займає листування з Гі де Мопассаном, а остання глава присвячена вмираючому від раку вчителю живопису, видатному французькому художнику Жюлю Баст’єну-Лепажу. Захопившись Полем Гранье де Кассаньяком, яскравим оратором і політичним діячем, Марія серйозно звертається до політики. Башкірцева починає цікавитися фемінізмом і навіть пише статті під псевдонімом. У 16 років Марії діагностують туберкульоз. Хвороба стрімко прогресує і навіть лікування на курортах не дає очікуваних результатів. 31 жовтня 1884 року талановита художниця помирає у віці 25 років. Незважаючи на своє коротке життя, Марія Башкірцева залишила безцінну спадщину. Її щоденник надихав і дарував надії багатьом. Більше сотні картин були передані матір`ю художниці в музей Олександра III, а у 1930 році 127 робіт були перевезені в Україну за запитом Наркомпросу УРСР. Під час Другої Світової Війни з Харківської картинної галереї при евакуації безслідно зникли 66 картин Башкірцевої. Сьогодні в Україні залишилися тільки три її полотна, що зберігаються в музеях Харкова, Сум та Дніпра.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ