Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 26 липня


  • СТРАТА КОЧУБЕЯ

26 липня 1708 року за наказом гетьмана Івана Мазепи поблизу Білої Церкви було страчено полковника Василя Кочубея за зраду на користь Петра I. Знаний державний та політичний діяч з козацького роду Кочубеїв, Генеральний писар Війська Запорозького та генеральний суддя Василь Кочубей був звинувачений українським гетьманом за донос на нього московському царю.

Стосунки Кочубея та Мазепи були напруженими і ще більше загострились після стосунків гетьмана з молодою донькою Василя Кочубея. Ця історія – з лейтмотивом романтичних почуттів гетьмана на фоні зради та політичної нестабільності українського народу. Разом із Іваном Іскрою Василь Кочубей повідомляв московського царя Петра І про плани та можливу зраду українського гетьмана, адже стосунки між царським двором та Гетьманською булавою були на той час міцними та дружніми.

Петро І не повірив Кочубею та розказав про доноси самому Гетьману. Кочубея та Іскру стратили. А вже після переходу Івана Мазепи на бік шведів, Василь Кочубей був прославлений як мученик за правду і герой  Російської імперії.

  • ТОВАРИСТВО ДОПОМОГИ БАТЬКІВЩИНІ

26 липня 1941 року у Канаді було засновано Українське товариство допомоги Батьківщині (скорочено − УТДБ). Згодом, у 1946 році, воно стало носити іншу назву − Товариство об`єднаних українських канадців (скорочено − ТОУК). Українським товариством допомоги Батьківщині було впроваджено великий обсяг роботи, направлений на антифашистську боротьбу.

о канадських збройних сил вступило не менше 40 тисяч українців і відділеннями УТДБ було влаштовано безліч концертів зі збиранням коштів для українських солдатів у Віндзорі, Тімміноу, Брент-форді, Монреалі, Содбері, Кіченері, а також великий концерт у Торонто за участю змішаного хору імені М. Лисенка, співачки Софії Ромашко та струнного оркестру.

Також дуже помітним кроком з боку української діаспори на шляху консолідації став перший з`їзд Українського товариства допомоги Батьківщині, що відбувся у Вінніпезі 4-6 червня 1942 pоку. На цьому з`їзді було розроблено спеціальну військову програму, а назву товариства було змінено на Товариство канадських українців − ТКУ.

Товариство канадських українців займалося відродженням культурно-освітньої діяльності, зокрема, влаштовувало благочинні концерти на користь канадського Червоного Хреста, видавало твори українських авторів задля популяризації української мови, літератури та мистецтва серед канадських українців. Свою діяльність ТОУК не припиняє і сьогодні.

  • ІВАН ДЗЮБА

26 липня 1931 року народився Іван Дзюба, український літературознавець, критик, громадський діяч, дисидент радянських часів. Сучасні школярі старших класів добре знають про хвилю шістдесятництва і перші акції дисидентів. Йдеться про вересень 1965 року, коли на прем’єрі фільму «Тіні забутих предків» у київському кінотеатрі «Україна» він разом із Василем Стусом і В’ячеславом Чорноволом вийшов на сцену з першим у СРСР публічним протестом проти політики влади, оприлюднивши інформацію про таємні арешти української творчої інтелігенції.

Цього ж року Іван Дзюба написав памфлет «Інтернаціоналізм чи русифікація» про загрозливі проблеми національних відносин у соціалістичному суспільстві. Автор сподівався, що радянська влада врахує свої помилки в національній політиці і власноруч надіслав її до найвищих керівних органів УРСР. Через кілька років Івана Дзюбу ув’язнять за антирадянські погляди.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ