Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 26 листопада


  • ВШАНУВАННЯ КНИГОРДРУКАРЯ

26 листопада 1977 року на честь «400-ліття книгодрукування на українських землях» у Львові відкрили пам’ятник засновнику книгодруку в Україні Івану Федорову. Пам’ятник розмістили на вулиці Підвальній, 13 – неподалік від цього місця ще у XVI ст. працювала друкарня Львівського ставропігійного братства. Архітектурне рішення пам’ятника на той час було досить нетрадиційним.

Скульптори Валентин Борисенко і Валентин Подольський та архітектор Анатолій Консулов вирішили розмістити фігуру друкаря не на постаменті, а на викладеному в один ряд темною бруківкою прямокутнику. Сам Іван Федоров в одній руці тримає книгу, а другою рукою ніби сіє знання на бруківку Львова.

В історію нашої країни Іван Федоров увійшов, перш за все, як засновник першої української друкарні. За сприянням львівської громади у 1572 році він заклав друкарню у Львові. 15 лютого 1574 року світ побачила перша надрукована в Україні книга – «Апостол». Того ж року надруковано «Буквар» – перший підручник з граматики староруської мови. Згодом за запрошенням князя Костянтина Острозького Федоров переїхав до Острогу. Саме там він надрукував першу повну Біблію старослов’янською мовою – «Острозьку Біблію». Помер Іван Федоров 15 грудня 1583 року, похований у Святоонуфріївському монастирі у Львові.

  • ВОЗЗ`ЄДНАННЯ ЗАКАРПАТТЯ З РАДЯНСЬКОЮ УКРАЇНОЮ

26 листопада 1944 року у Мукачеві прийняли маніфест про возз`єднання Закарпаття з Радянською Україною. Після звільнення Підкарпатської Русі від німецько-угорських загарбників в Мукачеві був скликаний І з`їзд національних комітетів Закарпатської України, на якому вирішувалося питання про її подальшу долю. На з`їзді були присутні 663 делегати, які домагалися возз`єднання Закарпаття з Україною і від`єднанням від Чехословаччини. Спочатку місцеві комуністи увійшли до складу комуністичної партії Західної України, після чого вийшли з лав комуністичної партії Чехословаччини.

Співпраця з уповноваженим представником чехословацької сторони була припинена, влада на території Закарпаття змінила забарвлення. Задачу полегшував ще й той факт, що при зборі підписів місцеве населення висловилося на підтримку маніфесту. Правда, відомості в даному питанні дуже суперечливі, оскільки під тиском радянських комуністів добровільно вирішувати свою долю в ті часи жителі регіону вже не могли. Так почалися передумови для утворення Закарпатської області УРСР.

  • ПИЛИП КАПЕЛЬГОРОДСЬКИЙ

26 листопада 1882 року народився Пилип Капельгородський, український письменник, жертва сталінського терору. Навчався у Роменській бурсі та Полтавській духовній семінарії. У 1902 році в Полтаві починаються народні хвилювання проти царської влади, і Капельгородського звинуватили в організації бунту. Пилип звільняється з семінарії і рятується втечею на Кубань. Там він заробляє на життя вчительством. Молодий українець не відступається від своїх переконань і бере активну участь в революційно-визвольному русі. Капельгородського заарештовують та відправляють в Армавірську в`язницю.

У 1909 році Капельгородському вдається дивом звільнитися і втекти на Кавказ, де він активно співпрацює з місцевою газетою «Терек» в якості публіциста. Після революції 1917 року Капельгородський повертається в Україну. Його, як і раніше, переслідують як особливо небезпечного рецидивіста тепер уже представники нової влади. Пилип Капельгородський працює в редакціях українських видань сатириком і публіцистом. Пише байки, фейлетони, гуморески, статті, вірші. Був учасником літературної організації «Плуг». 19 березня 1938 року Капельгордського заарештувало КДБ, а 5 квітня 1938 року письменнику було винесено смертний вирок на підставі вигаданих звинувачень в українському націоналізмі. У травні Капельгородського розстріляли.

Після смерті Сталіна в період хрущовської відлиги в 1956 році письменника було посмертно реабілітовано. Найбільш відомі твори Пилипи Капельгородського донині публікуються в Україні і далеко за її межами. Це – романи «Шурган», «Артезіан» і «Оборона Полтави», повість «Аш хаду», автобіографічна повість-хроніка «Записки семіна риста».

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ