Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 3 липня


  • МОВНИЙ ЗАКОН

3 липня 2012 року Верховна Рада України у другому читанні ухвалила законопроект «Про засади державної мовної політики», внесений народними депутатами Вадимом Колесніченком та Сергієм Ківаловим. Закон було прийнято з порушеннями регламенту, зафіксовано голосування частини депутатів кількома картками, що прямо суперечить Конституції України.

Закон істотно розширює використання регіональних мов, якщо кількість носіїв цих мов становить не менше 10% від населення регіону. Зокрема, у 7-ій статті закон зобов’язує громадян, які проживають на території, де функціонує регіональна мова або мова меншин, розвивати та використовувати таку мову.

«У межах території, на якій поширена регіональна мова або мова меншини, …, здійснення заходів щодо розвитку, використання і захисту регіональної мови або мови меншини, передбачених цим Законом, є обов’язковим для місцевих органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об’єднань громадян, установ, організацій, підприємств, їх посадових і службових осіб, а також громадян – суб’єктів підприємницької діяльності та фізичних осіб».

«Мовний закон» викликав значний резонанс у суспільстві. Масові акції протесту відбулись у Києві, Житомирі, Херсоні, Чернігові, Полтаві, Запоріжжі, Харкові, Донецьку, Львові, Рівному, Івано-Франківську, Хмельницькому та інших містах.

  • УКРАЇНЦІ ЗАКОРДОНОМ

3 липня 1885 року священик з Галичини Іван Волянський заснував у США перше товариство взаємодопомоги українських емігрантів першої хвилі «Братство Святого Миколая». Наприкінці 19 століття до Америки емігрували переважно селяни з Західної України, то ж не дивно, що центром духовного та суспільного життя в еміграції стала саме церква.

Члени братства допомагали один одному морально і матеріально, організовували школи, проводили роботу зі збереження національної ідентичності, українських звичаїв та традицій. Вже за рік у місті Шенандоа у Пенсильванії була зведена перша українська католицька церква.

Через 10 років після заснування «Братства Святого Миколая» у центрі американської діаспори був заснований Український Народний Союз – найбільша братська організація США, яка поширювали свій вплив навіть на Канаду. Увійшло до Союзу і «Братство Святого Миколая». На початку 20 століття Союз став дуже впливовою апартійною організацією, яка стала основним виразником головних напрямів суспільно-політичної думки українців у США.

  • ОБОРОНА СЕВАСТОПОЛЯ

3 липня 1942 року закінчилася героїчна 250-денна оборона Севастополя і радянська армія була змушена віддати місто ворогу. На початок Другої світової війни Севастопольський оборонний район був одним з найбільш захищених районів у світі. Проте вже наприкінці жовтня 1941 року німецька армія розпочала перший штурм міста, який тривав до 21 листопада і закінчився поразкою нацистів.

Проте спроби взяти Севастополь, як один зі стратегічно важливих пунктів на Чорноморському узбережжі, гітлерівські війська не залишили. Останній штурм міста розпочався 7 червня 1942-го. Відбиваючи атаки німців, захисники 17 червня отримали першу поразку, в результаті якої на південній ділянці ворог зайняв позиції біля Сапун-гори, а на півночі захватив форт «Сталін» та підніжжя Мекензієвих гір. В результаті, нацисти отримали змогу розпочати артилерійський обстріл Північної бухти, а підвезення припасів та їжі стало неможливим для захисників.

Тим не менш, залишалося внутрішнє коло оборони, яке атакувати також було небезпечно. Отож, командувач німецькими військами генерал Еріх фон Манштейн вирішив провести операцію з південного сходу. З 28 на 29 червня німці переправилися на інший бік Північної бухти і розпочали неочікувану атаку, і 30 червня Малахов курган був взятий. Боєприпаси у захисників закінчувалися, тож верховне головнокомандування дало згоду на евакуацію. 1 липня супротив більшості груп радянської армії закінчився, а наступного дня Радінформбюро повідомило про взяття Севастополя німцями.

  • СКРИПАЛЬ ВІД БОГА

3 липня 1941 року народився видатний український скрипаль, диригент та педагог Богодар Которович. Він був концертмейстером Державного симфонічного оркестру УРСР, викладав у Київській консерваторії, диригував Національним симфонічним оркестром, був лауреатом численних міжнародних конкурсів.
Одне з найгучніших досягнень Которовича – Гран-прі на авторитетному конкурсі ім. Ніколо Паганіні у 1971 році в Генуї. За результатами творчої діяльності 1999 та 2000 став двічі лауреатом престижної всеукраїнської премії «Людина року».

На завершення виконавської кар’єри, у 1999 році маестро відіграв два аншлагових бенефіси в Національній опері на знаменитій скрипці Паганіні роботи Гварнері ІІ Cannone Guarnerius, яку на два вечори доставили до Києва спеціальним рейсом. Богодар Которович — єдиний скрипаль-неіталієць, удостоєний честі дати два концерти на легендарній скрипці Паганіні за межами Італії.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ