Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 3 серпня


  • ЛІКВІДАЦІЯ ЗАПОРІЗЬКОЇ СІЧІ

3 серпня 1775 Катерина ІІ видала царський маніфест, який офіційно ліквідував запорізьке козацтво. У 1775, коли закінчилася Російсько-турецька війна, яку допомогли виграти запорожці, при імператорському дворі прийнято рішення про ліквідацію Січі. Ще на початку червня російські війська під командуванням російського генерала сербського походження Петра Текелія, які поверталися з османського походу, раптово оточили Січ. Козаки не очікували такого розвитку подій, тому там тоді перебувало зовсім мало вояків. Петро Текелія виголосив імператорський указ про ліквідацію Запорозької Січі.

Січовому товариству, зважаючи на аж надто нерівні сили, нічого не залишалося, як здатися на волю переможців. Так, російським військами було повністю зруйновано. Січ, а все майно та козацькі архіви було вивезено до Петербурга. Козацьку старшину та кошового отамана Петра Калнишевського звинуватили у зраді та засудили до каторги. Вже 3 серпня 1775 року Катерина ІІ видала маніфест, який офіційно сповіщав про причини ліквідації Січі. У ньому козацька-лицарська Січ зображувалася як «кубло пияк та розбишак», які жили в неуцтві та заважали царизму вести торгові та культурні зв’язки з сусідами. Про пролиту козацьку кров за царську Росію в ньому не було ні слова.

  • ЛЕГЕНДА УКРАЇНСЬКОГО КІНО

3 серпня 1987 року помер український кіноактор, режисер та сценарист Іван Миколайчук. Загальне визнання Миколайчукові принесли ролі молодого Тараса Шевченка у фільмі «Сон» та Івана Палійчука у «Тінях забутих предків». «Тіні забутих предків» здобули 39 міжнародних нагород, 28 призів на кінофестивалях у 21 країні та увійшли до Книги рекордів Гіннеса.

З фільму «Білий птах з чорною ознакою» почалася нова сторінка у творчості Миколайчука – крім актора, він стає ще й сценаристом. А у фільмі Бориса Івченка «Пропала грамота» був не лише виконавцем колоритної ролі козака Василя, а й фактичним співрежисером, працював над музичним оформленням фільму.У 1970-х роках почалися гоніння на діячів української культури. Миколайчук зіткнувся зі звинуваченням у націоналізмі під час зйомок фільму «Анничка». Інцидент закінчився доносом у Київ, де Миколайчука кваліфікували як «людину ворожої ідеології». Ще більше ситуація ускладнилася після фільму «Білий птах з чорною ознакою».

«Тіні забутих предків» на довгий час заборонили до показу. «Пропала грамота» вийшла на екрани наприкінці 1980-х рр. Миколайчука поступово відлучили від творчого процесу. Впродовж 5 років його ім’я викреслювали з більшості знімальних груп, хоча багато режисерів хотіли бачити актора у своїх фільмах. Загалом Іван Миколайчук зіграв 34 ролі в кіно.

  • УГОДА ЩОДО ЧОРНОМОРСЬКОГО ФЛОТУ

3 серпня 1992 року у Ялті президенти України Леонід Кравчук та Росії Борис Єльцин підписали угоду про принципи формування військово-морських сил України і ВМС Росії на базі Чорноморського флоту колишнього СРСР. Було прийнято рішення про спільне використання Чорноморського флоту протягом трьох наступних років.

За угодою, Чорноморський флот мав бути поділений навпіл. Однак, документ не забезпечив прозорості процесу і не дав механізмів практичної реалізації підписаних угод. Тому через рік на черговій зустрічі президентів було прийнято рішення поділити кораблі і майно за принципом «50 на 50». Фактично, незабаром принцип «порівну» дуже скоро перейшов на рівень «по-братськи». Так, крім 50% корабельного складу РФ отримала ще чимало одиниць в якості «взаєморозрахунку за газ». З 525 кораблів, катерів, суден і плавзасобів Україна отримала 137, при цьому жодного ходового корабля І-го рангу.

Сам процес поділу Чорноморського флоту тривав до 1997 року, а власне «Договір між Україною та Російською федерацією з ЧФ», який був підписаний 9 червня 1995, був ратифікований обома сторонами лише в 1999 році.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ