Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 4 липня


  • АРЕШТ УРЯДУ

4 липня 1941 року в окупованому німцями Львові був арештований уряд проголошеної кількома днями раніше відродженої Самостійної Української Держави на чолі з Ярославом Стецько. 30 червня 1941 року, після взяття Львова нацистськими військами, до міста вступили і сили руху опору Бандери. Того ж дня вони скликали мітинг і Національні збори, на яких у присутності кількох німецьких генералів проголосили Акт відновлення Української Держави. І хоча німецька сторона була проти, того дня рішучих дій з її боку не відбулося. Українці розраховували, що німці швидше погодяться на проголошення Української держави, ніж підуть на загострення відносин з ними.

Отож, ОУН за підтримки митрополита А. Шептицького таки проголосила про відновлення самостійності України та створила український уряд з 15 міністрами, який очолив Ярослав Стецько. Тим не менш, вже за кілька днів після проголошення Акту про це дізнався Гітлер і особисто вимагав від  Степана Бандери офіційно анулювати відновлення державності. Тоді німці заявили: «Ми не союзники, а завойовники». Проте Бандера відмовився від умов Гестапо, а тому 4 липня український уряд у Львові був арештований, а самого Бандеру посадили під домашній арешт у Берліні.

  • 500-ТИСЯЧНИЙ ТРАКТОР

4 липня 1958 року з конвеєра Харківського тракторобудівного заводу зійшов 500-тисячний трактор. Сьогодні підприємство продовжує роботу і виготовляє сільськогосподарську техніку як для вітчизняних та закордонних господарств. За 75 років роботи заводу з його конвеєрів зійшло понад 3 мільйони тракторів.

Історія Харківського тракторобудівного заводу розпочалася ще у 1930 році. Промисловий гігант збудували всього за 15 місяців, і вже 1 жовтня 1931 року з механоскладального цеху виїхав перший зразок українського тракторобудування СХТЗ 15-30. Ця модель випускалася до 1937 року, поки її не замінила розробка сталінградських конструкторів. Після війни на заводі почали виготовляти дизельні трактори. 29 вересня 1954 року з головного конвеєра ХТЗ зійшов 100-тисячний дизельний трактор ДТ-54.

У цей же період завод здобув почесну міжнародну нагороду «Золотий Меркурій», адже його машини були популярними на всіх п’яти континентах. А вже у 1958-му у Харкові було випущено 500-тисячний трактор. Серед усіх тракторних заводів на пострадянському просторі Харківський тракторобудівний завод — єдине підприємство, з воріт якого виходили моделі всіх існуючих класів — від маленьких садово-городніх потужністю 8 кінських сил і до надпотужних гусеничних і колісних тягачів.

  • ДАНИЛО ДЕМУЦЬКИЙ

4 липня 1893 року народився український фотограф та кінооператор Данило Демуцький. Навчався в університеті Святого Володимира на медичному а юридичному факультетах, захоплювався фотографією, брав участь у товаристві фотографів-аматорів «Дагер». Знімав Данило Демуцький в різних жанрах.

По закінченню навчання брав участь у виставках,зокрема і за кордоном. Працюючи на Одеській кінофабриці завідувачем фотоцеху, Демуцькому вдалося здобути навички оператора. Незабаром він почав самостійну зйомку фільмів. «Вася-реформатор» з Йозефом Роною, «Земля» з Олександром Довженком – фільми початку його кар’єри. Кілька плідних років змінилися хвилею арештів і крахом планів для Демуцького.

Після третього арешту молодого митця вислали до Узбекистану «як соціально небезпечний елемент». Лише у 1939 році Демуцький був звільнений і повністю реабілітований. Помер майстер у 1954 році в Києві, похований на Байковому кладовищі.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ