Україна щодня. Історія

Україна щодня. Історія – 4 серпня


  • ДЕНЬ НАЦІОНАЛЬНОЇ ПОЛІЦІЇ

4 серпня 2016 Президент Петро Порошенко підписав указ про святкування 4 серпня Дня Національної поліції. Натомість День міліції у державі більше не відзначатимуть. До цього професійне свято правоохоронці святкували 20 грудня.

«Враховуючи значення і роль Національної поліції України у виконанні завдань по охороні прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримці публічної безпеки та порядку, глава держави встановив в Україні нове свято – День Національної поліції України», – йдеться в повідомленні прес-служби президента.

Також цього дня Президент затвердив символіку Національної поліції. Емблемою правоохоронців стала срібна восьмикутна зірка, в центрі якої розміщено малий Державний Герб України, а прапором – квадратне полотнище темно-синього кольору із емблемою у центрі.

  • СОЮЗ ВИЗВОЛЕННЯ УКРАЇНИ

4 серпня 1914 було створено СВУ, як безпартійна політична організація, що мала репрезентувати національно-політичні та економічні інтереси українського народу в Російській імперії. Його головою був член УСДРП Дмитро Донцов. Основним політичним постулатом члени СВУ проголошували державну самостійність і соборність України. Після захоплення Львова російською армією осередок СВУ був перенесений до Відня, але в Галичині й на Буковині залишилися його підпільні структури, які мали збирати інформацію про діяльність новоствореної адміністрації й пересування російських військ. СВУ розгорнув широку інформаційно-представницьку діяльність у країнах Європи.

Дипломатичним успіхом стала заява турецького міністра Талаат-бея про потребу визволення України й запевнення про допомогу турецького уряду в здобутті самостійності України. Велику увагу СВУ приділяв видавничій діяльності, було надруковано велику кількість звернень до різних народів Європи і російських солдатів, близько 30 брошур та 50 книжок про Україну.

Союз Визволення України працював серед українських військовополонених. Зокрема у Австро-Угорщині й Німеччині було досягнуто домовленостей про виділення українців в окремі табори. У цих таборах організовано культурну і національно-виховну роботу: школи, бібліотеки, читальні, хори, оркестри, театри, курси української історії й літератури, кооперації, політекономії.

Після Лютневої революції 1917 в Росії і утворення в Києві Української Центральної Ради організація офіційно відмовилася від подальших виступів від імені всього українського народу, обмежила діяльність роботою серед військовополонених і захистом населення українських територій від польських зазіхань.

  • МАРІЯ ЗАНЬКОВЕЦЬКА

4 серпня 1854 народилась Марія Заньковецька, українська актриса і театральна діячка. Справжнє прізвище зірки українського театру – Адасовська, але на згадку про щасливе дитинство в рідному селі Заньки Марія взяла псевдонім «Заньковецька». Творча біографія Заньковецької почалася у 1876 році в Ніжині, де вона виступала в театрі І. С. Раковича. У 1882 році дебютувала на професійній сцені в ролі Наталки Полтавки в Єлисаветграді (нині Кропивницький). Виступала в найпопулярніших і найпрофесійніших українських трупах Марка Кропивницького, Михайла Старицького, Миколи Садовського.

В репертуарі Марії Заньковецької більше 30 ролей на сцені, переважно – драматично-героїчні персонажі. Маючи чудовий голос — драматичне сопрано, незрівнянно виконувала у спектаклях українські народні пісні. Була серед засновників театру Миколи Садовського в Полтаві. Домагалася відкриття в Ніжині стаціонарного державного театру. 1918-го вона організувала народний театр «Українська трупа під орудою М. К. Заньковецької». «Хоч би скільки я грала, – незмінно нестерпне світло рампи, вдаряючи в очі, одночасно боляче б’є мене по нервах; мить – і я вся зовсім забуваю, що театр – загадковий сфінкс, ім’я якому публіка» – казала Заньковецька про своє самовіддане служіння театрові.

Залишити відповідь

Вподобати Правда ТУТ